Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia skutkiem ubocznym tych szczepionek. Mówią, że bardzo rzadko

Odmowa, szczepionki Źródło: Pexels, collage
Obrazek ilustracyjny/Odmowa, szczepionki Źródło: Pexels, collage
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Europejska Agencja Leków stwierdziła, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia może wystąpić w bardzo rzadkich przypadkach po szczepieniu szczepionkami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

EMA zaleca zatem wymienienie zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia jako nowych działań niepożądanych w drukach informacyjnych tych szczepionek wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości wśród pracowników służby zdrowia i osób przyjmujących te szczepionki.

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to stany zapalne serca. Objawy mogą się różnić, ale często obejmują duszność, przyspieszone bicie serca, które może być nieregularne (kołatanie serca) i ból w klatce piersiowej.

Badanie EMA obejmowało dogłębny przegląd 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które otrzymały Comirnaty (szczepionka Pfizer/BioNTech ) i 19 przypadków wśród osób, które otrzymały Modernę.

EMA dokonała również przeglądu raportów o 138 przypadkach zapalenia osierdzia po zastosowaniu preparatu Comirnaty i 19 przypadkach po zastosowaniu preparatu Moderna.

Do dnia 31 maja 2021 r. w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) podano około 177 milionów dawek Comirnaty i 20 milionów dawek Moderna.

EMA stwierdziła, że przypadki te wystąpiły głównie w ciągu 14 dni po szczepieniu, częściej po drugiej dawce i u „młodszych dorosłych mężczyzn”.

Pięć przypadków, które miały miejsce w EOG, zakończyło się śmiercią.

Pracownicy służby zdrowia powinni zwracać uwagę na oznaki i objawy zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Powinni poinformować osoby otrzymujące te szczepionki, aby natychmiast zwróciły się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy wskazujące na zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia.

W chwili obecnej nie można było ustalić związku przyczynowego z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia w przypadku dwóch innych szczepionek przeciw Covid-19 dopuszczonych do obrotu w EOG.

EMA ponownie poinformowała, że korzyści płynące ze wszystkich dopuszczonych szczepionek nadal przewyższają ryzyko zachorowania na COVID-19 i związanych z tym powikłań.

EMA odradza stosowanie szczepionki Janssen przeciw Covid-19 u osób z zespołem przesiąkania włośniczek

Europejska Agencja Leków zaleciła, aby osoby, które wcześniej miały zespół przesiąkania włośniczek, nie były szczepione preparatem Janssen przeciwko Covid-19.

EMA zaleciła również dodanie zespołu przesiąkania włośniczek do informacji o produkcie jako nowego działania niepożądanego szczepionki, wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości pracowników służby zdrowia i pacjentów na temat tego ryzyka.

Agencja dokonała przeglądu trzech przypadków zespołu przesiąkania włośniczek, które wystąpiły w ciągu dwóch dni po szczepieniu u osób, które otrzymały preparat Janssen przeciw Covid-19. Jedna z osób dotkniętych chorobą miała historię zespołu przesiąkania naczyń włosowatych, a dwie z nich zmarły później.

Do dnia 21 czerwca 2021 r. na całym świecie podano ponad 18 milionów dawek szczepionki Janssen przeciw Covid-19.

Zespół przesiąkania włośniczek jest bardzo rzadkim, poważnym stanem, który powoduje wyciek płynu z małych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), powodujący m.in. obrzęk głównie rąk i nóg i niskie ciśnienie krwi.

Pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę z oznak i objawów zespołu przesiąkania włośniczek oraz ryzyka jego nawrotu u osób, u których wcześniej zdiagnozowano to schorzenie.

Osoby zaszczepione preparatem Janssen powinny natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli w ciągu kilku dni po szczepieniu wystąpią u nich gwałtowne obrzęki rąk i nóg lub nagły przyrost masy ciała. Objawy te są często związane z uczuciem omdlenia (z powodu niskiego ciśnienia krwi).

EMA zwróciła się również do firmy Janssen, która wprowadza na rynek szczepionkę, o dalsze informacje na temat możliwego mechanizmu rozwoju zespołu przesiąkania włośniczek po szczepieniu.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

 1. Ludzie padają jak muchy po tych szczypawkach, nie zdążą się nawet zgłosić gdziekolwiek i już umierają. Tak jak ostatnio w Tajlandii zmarła na zawał blogerka i kucharka na żywo podczas transmisji, 40 lat, pani N.Pimporn, żadnych wcześniejszych problemów ze zdrowiem…polecam poszukać. Otwiera oczy.

 2. Podczas prowadzenia dotychczasowych analiz, wszystkich zaskoczyło to, że od 98% do 99% zawartości fiolek ze szczepionką odpowiada tlenkowi grafenu. Przeprowadzający analizy stwierdzili, że to nie jest żadna szczepionka, ale dawka czystego tlenku grafenu do żyły.

 3. A środowisko proszczepionkowe atakuje. Na wp.pl jest artykuł o tym, jak call center NFZ włosy jeża się na głowie gdy dzwonią do osób niezaszczepionych.
  Może nczas zacznie serię artykułów o tym jak to na różne sposoby chce się zmusić nasz naród do szczepień. Ale nie wybiórczy tekst od czasu do czasu tylko cała seria, z menu kontekstowym na głównej stronie. Może pora zacząć reagować?

 4. do mnie usiłowali się ,,dobijać” 6 razy,ale że wcześniej na stronie nfz podali numer tel,( końcówka to trzy ósemki )-więc go od razu zablokowałem na swoim tel jako do odrzucenia, gadać z nimi nie chcę.

 5. Technologia „szczepionek” mRNA jest znana od ponad 10 lat. Przez tyle lat nie zrobili badań wpływu na rozrodczość i czekali z wprowadzeniem tej technologii?
  Dlaczego nagle dopuścili warunkowo i masowo tą technologię bez oficjalnych badań na zwierzętach i bez długoterminowych badań na ludziach?
  Z filmów Utopia (2020) oraz Vaxville poznasz szokujące wyjaśnienie – nie chodzi o natychmiastowe zabicie ludzi, ale o sterylizację i robotyzację.

 6. A który „lekarz” robi wywiad z pacjentem przed szczepieniem? Może w tych drive-ach co je dentyści i weterynarze obsługują robi się dokładne wywiady z pacjentem czy aby na pewno nie ma przeciwwskazań do szczepień? A czy po szczepieniu „lekarz” robi wywiad na temat zdrowia pacjenta, szczegółowo pyta o odczyny, samopoczucie, zleca wyniki kontrolne? Pewnie tylko ja mam pecha i nikt mnie nie badał przed szczepieniem, nikt mnie nie badał po szczepieniu.

  • Gdyby chcieli rzetelnie to wszystko sprawdzać i prawdę mówić to zapewne część by zrezygnowała albo przemyślała decyzje co do szczepień, te niby 15mln zmniejszyłoby się do zapewne 10 albo i mniej. Niestety mamy durny rząd co pierniczy o sprawdzaniu czegokolwiek nt. szczepionki, dał ktoś hajs rządowi to chcą szprycować na potęgę.

Comments are closed.