To się nigdy nie skończy. Brytyjczycy będą testować covidowe szczepienia co miesiąc

Szczepionka Foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Ponad milion Brytyjczyków cierpi na długotrwałe powikłania po przebyciu covid. Naukowcy chcą zbadać czy pomoże na to comiesięczne podawanie szczepionki.

University of Exeter Medical School otrzymał zgodę na badania i testy sprawdzające, czy comiesięczne podawanie szczepionki przynosi pozytywne efekty u tych, którzy przechodzą długą rekonwalescencje po covidzie.

Szacuje się, że ponad milion Brytyjczyków żyje z przewlekłymi problemami, od duszności po mgłę mózgową, a do końca lata liczba ta może się podwoić – twierdzą eksperci.

REKLAMA

Brytyjscy naukowcy zamierzają zbadać czy podawanie pacjentom dlugo cierpiącym na Covid comiesięcznych dawek szczepionki pomaga zwalczyć przewlekłą chorobę. David Strain, z University of Exeter Medical School, mówi, że wczesne badania wykazały, że długotrwałe objawy Covida zostały znacznie zmniejszone po szczepieniu pacjentów.

– Wielu zauważyło wielką poprawę w ciągu kilku dni od zaszczepienia. Ich zmęczenie zniknęło, mogli iść dalej bez zadyszki. Niektórzy mówili, że było to najbliższe normalności, jaką czuli, odkąd po raz pierwszy złapali Covida – mówi w rozmowie z „Daily Mail”.

„We wcześniejszym badaniu widzieliśmy, że lepszy stan utrzymuje się przez około miesiąc po pierwszej dawce, ale potem objawy powracają. Ten sam schemat można było zaobserwować, gdy ludzie szli po drugi zastrzyk. Chcemy się dowiedzieć, czy z biegiem czasu oferowanie regularnych dawek może sprawić, że zmiana ta będzie trwała”.

W artykule opublikowanym w maju w „Lancet”, którego autorem jest Strain, który przeprowadził ankietę wśród ponad 900 pacjentów z Covid, stwierdzono, że ponad połowa zauważyła, że ​​ich objawy uległy poprawie po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki, a szczególnie silna reakcja była u pacjentów, którzy otrzymali szczepionki Pfizer lub Moderna.
Jednak pacjenci zauważyli, że pozytywna zmiana była tymczasowa i trwała tylko kilka tygodni. Jeszcze w tym roku 40 osób długotrwale cierpiących na Covid otrzyma co najmniej dwa dodatkowe szczepienia.

Profesor Danny Altmann, immunolog z Imperial College London, że nie ma wśród naukowców zgody co do tego jakie są przyczyny długotrwałych problemów także u tych pacjentów, którzy łagodnie przeszli covid. Podobny stan zaobserwowano podczas wybuchu epidemii eboli w Afryce Zachodniej w 2014 r., gdzie wielu, którzy przeżyli śmiertelną chorobę, cierpiało na nią przez wiele miesięcy.

Naukowcy uważają, że było to spowodowane utrzymującymi się infekcjami niskiego poziomu. Ostatnie badania w USA wykazały, że zarazki Covid mogą utrzymywać się w jelitach kilka miesięcy po zakażeniu. Prof. Altmann uważa, że ​​może to wyjaśniać, dlaczego szczepionki mogą zmniejszyć długotrwałe objawy Covid.

REKLAMA