W Europie w końcu się zorientowali. Szczepionki Pfizera i Moderny mogą wywołać choroby serca

REKLAMA

Europejska Agencja Leków stwierdziła możliwy związek między szczepionkami mRNA na COVID-19 (firm Pfizer i Moderna) a rzadkimi przypadkami zapalenia serca. EMA oceniła, że korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko.

Zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia muszą być wpisane na listę możliwych działań niepożądanych dwóch szczepionek mRNA przeciw COVID-19 – stwierdził komitet bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Komitet przekazał, że przypadki chorób serca – zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia – wystąpiły głównie w czasie 14 dni po szczepieniu.

REKLAMA

Przypadki choroby odnotowano częściej po drugiej dawce i u młodych mężczyzn. Jest to zgodne z wcześniejszymi ustaleniami ze Stanów Zjednoczonych. Ostrzeżenia wprowadziła także Kanada

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Objawy zapalenia mięśnia sercowego to ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca oraz duszności. Wynikiem choroby może być niewydolność serca lub nagły zgon.

Europejska Agencja Leków przeanalizowała ponad 300 przypadków zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. EMA podała, że większość przypadków odnotowano po szczepieniu preparatem przeciw COVID-19 o nazwie Comirnaty firm Pfizer i BioNTech.
Do użytku warunkowo dopuszczone zostały dwie szczepionki mRNA na COVID-19. W krajach Unii Europejskiej częściej od preparatu firmy Moderna stosowana jest szczepionka koncernu Pfizer.

EMA podała, że do 31 maja 2021. na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego wykonano 177 milionów szczepień preparatem Pfizera i 20 milionów preparatem Moderny (Spikevax).

Pfizer oświadczył, że przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia były „na ogół łagodne”, a chorzy „mają tendencję do powrotu do zdrowia w krótkim czasie, po standardowym leczeniu i odpoczynku”.

EMA podała, że nie znalazła żadnych związków przyczynowo-skutkowych między przypadkami zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia a szczepionkami Johnson & Johnson i AstraZeneca, co też było przedmiotem analizy.

REKLAMA