Bułgaria. Wybory wygrywa partia muzyka i prezentera telewizyjnego

Flaga Bułgarii - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Partia Jest Taki Naród (ITN) showmana Sławi Trifonowa uzyskała blisko 26 proc. głosów i według wstępnych wyników wygrała wybory w Bułgarii. Trifonow to muzyk i telewizyjny prezenter, który założył partię w 2020 roku. Oskarżał tradycyjne partia o nieudolność i korupcję.

Centralna Komisja Wyborcza opublikowała wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych w Bułgarii. Po przeliczeniu ok. 22 proc. głosów prowadzi z wynikiem 26 proc. określana jako „populistyczna” partia Jest Taki Naród Sławi Trifonowa. To wynik znacznie lepszy, niż przewidywały sondaże.

GERB, centroprawicowa partia byłego premiera Bojko Borisowa, jest na drugim miejscu z wynikiem 24,14 proc. Lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii uzyskała tylko 13,95 proc. Podobny wynik ma centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria – 13,13 proc. głosów.

Reprezentacyjny mniejszość muzułmańską; Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód otrzymał 5,82 proc. Do parlamentu wejdzie jeszcze inny pozapolityczny i „populistyczny”, określany jako radykalny, ruch Wyprostuj się, Precz z Mafią. Ten otrzymał 5,51 proc.

Na scenie politycznej zmienia się niezbyt dużo. Powtarza się sytuacja z poprzedniego parlamentu, który nie potrafił stworzyć koalicji rządzącej. Demokratyczna Bułgaria i „Wyprostuj się, Przecz z Mafią” obecnie są gotowe negocjować z partią Trifonowa „Jest taki Naród”. Razem taka koalicja miałaby oj. 45 proc. i być może większość parlamentarną.

Źródło: PAP