Japonia zatwierdzi już czwarty lek na COVID-19. Czy będzie skuteczny?

lek na koronawirusa/Na całym świecie trwają zaawansowane poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay
Na całym świecie trwają poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay
Japońskie ministerstwo zdrowia ma wydać specjalną zgodę na terapię „koktajlem przeciwciał”, która została uznana za kandydata do leczenia łagodnych objawów Covid-19 – informuje japoński portal The Mainichi.

Ministerstwo zdrowia dokona przeglądu leku na posiedzeniu wyspecjalizowanej podkomisji 19 lipca i zezwoli na leczenie, jak tylko podkomisja wyda na nie zgodę.

Leczenie z wykorzystaniem koktajlu przeciwciał, czyli kombinacji dwóch leków neutralizujących przeciwciała – kasiriwimabu i imdewimabu – jest podawane przez kroplówkę.

Czwarty lek na COVID-19

Jeśli lek zostanie dopuszczony do obrotu, będzie to czwarty lek przeciw koronawirusowi dopuszczony do stosowania w Japonii po remdesiwirze, deksametazonie i baricytynibie, z których wszystkie są przeznaczone do leczenia głównie umiarkowanych lub ciężkich objawów.

Leczenie koktajlem przeciwciał byłoby pierwszym zatwierdzonym lekiem skierowanym do osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami koronawirusa.

Koktail ten został opracowany przez amerykańską firmę farmaceutyczną Regeneron Pharmaceuticals Inc. Ponieważ dwa leki są podawane jednocześnie, będzie on stosowany głównie w placówkach medycznych.

Firma Chugai Pharmaceutical Co, która ma produkować i sprzedawać lek, złożyła pod koniec czerwca wniosek o specjalne pozwolenie, które umożliwia dopuszczenie specyfiku do użytku w ramach uproszczonych procedur. Zagraniczne badania kliniczne miały wykazać, że lek jest skuteczny w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci o 70 proc.

Leczenie to stosował po zakażeniu koronawirusem były prezydent USA Donald Trump, gdy było ono jeszcze w fazie badań klinicznych. W Stanach Zjednoczonych wydano już pozwolenie na stosowanie leku w nagłych przypadkach.

Firma Chugai Pharmaceutical prowadzi również krajowe badania kliniczne i zawarła umowę z rządem japońskim na dostawy leku jeszcze w 2021 roku.

5 KOMENTARZE

  1. „Leczenie z wykorzystaniem koktajlu przeciwciał, czyli kombinacji dwóch leków neutralizujących przeciwciała – kasiriwimabu i imdewimabu”
    ….jeśli ten lek neutralizuje przeciwciała, to pomaga wirusowi ..gdzie tu logika???

  2. Grypa nie wymaga leczenia: tak informują podręczniki medyczne. Mija samoistnie.
    Postawienie baniek przy pierwszych objawach grypy, powoduje skrócenie choroby o kilka dni.

  3. Zarabiać ma według „magików pandemii” Pfizer i Astra Zeneca, więc może pojawić się jakiś wzmacniacz nieszczęscia w Japonii, sterowany jak dron bojowy w Afganistanie.
    Afganistan zwalczył drony bojowe wprowadzając sprawdzoną recepturę czyli prawo szariatu, radykalny Islam. A podobno US Army miała być niezwyciężona jak Armia Czerwona wprowadzając komunizm. Czyżby eksport demokracji przez USA załamał się ?

Comments are closed.