Rządowa agencja ostrzega: szczepionka Johnson&Johnson może wywołać groźną chorobę

Preparat firmy Johnson&Johnson. Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie: poynter.org
Preparat firmy Johnson&Johnson. Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie: poynter.org
Amerykańska Agencja Żywności i Leków zamierza dodać zespół Guilliaina-Barrego (GBS) do listy ostrzeżeń związanych ze szczepieniem preparatem Johnson&Johnson. Jak wykazały badania, tę rzadką chorobę autoimmunologiczną stwierdzono w ok. 100 przypadkach na 12,8 mln zaszczepionych.

Dane o liczbie przypadków choroby podały Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Większość z nich wystąpiła ok. dwóch tygodni po zastrzyku i dotyczyła głównie mężczyzn po 50. r.ż.

CDC stwierdziła, że choć przypadki te są bardzo rzadkie, wskazują prawdopodobnie na nieco większe ryzyko wystąpienia choroby po szczepieniu preparatem J&J.

Zespół Guillaina-Barrego (GBS) to rzadkie schorzenie autoimmunologiczne, prowadzące do zapalenia układu nerwowego na skutek reakcji układu odpornościowego. Objawia się najczęściej poczuciem słabości mięśni i bólem kończyn i pleców. Ok. 5 proc. przypadków kończy się śmiercią, zaś co piąty chory ma po jej przejściu problemy z poruszaniem się. Rocznie stwierdza się ok. 10-20 przypadków choroby na milion osób.

Najczęściej choroba atakuje osoby po infekcjach wirusowych, ale była już wcześniej powiązana z inną szczepionką, przeciwko świńskiej grypie w 1976 r. Potencjalne przypadki schorzenia zdarzały się też wśród osób zaszczepionych preparatem AstraZeneki, opartej na tej samej technologii wektorowej, co J&J.

Według „Washington Post”, FDA zamierza dodać ostrzeżenie o zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS związanym ze szczepionką Johnson&Johnson. Ma jednak także odnotować, że korzyści szczepienia nadal zdecydowanie przewyższają ryzyko.

Rządowa agencja oświadcza: istnieje prawdopodobny związek między zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia a przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19

4 KOMENTARZE

  1. No pewnie, że korzyści przewyższają ryzyko. Co tam, że mam małą szansę, że umrę lub większą, że będę miał problemy z poruszaniem się skoro będę miał szansę, że nie przeziębię się korona wirusem.

  2. Zaszczepiłem się j&j i na drugi dzień na strzelnicy miałem te objawy – ból pleców i rąk. Niestety, muszę zacząć trenować w domu składanie się z pistoletem na sucho bo potem po godzinie na strzelnicy aż wstyd gibać się na osi.

  3. Czołowe 14 firm Big Pharma wypłaciło więcej, aby wzbogacić swoich inwestorów, niż wydało na badania i rozwój od 2016 do 2020 roku, wynika z raportu komisji U.S. House Oversight. Raport ujawnił również duże płatności dla najwyższej kadry kierowniczej.

Comments are closed.