Segregacja przyspiesza. Kij zadziałał na Francuzów. Rzucili się na szczepienia aż padł serwer

Paszport covidowy.
"Paszport szczepionkowy" - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0
REKLAMA
Emmanuel Macron ogłosił, że bez paszportu covidowego Francuzi nie wejdą m.in. do kawiarni, restauracji, kina czy centrów handlowych. Po tej deklaracji obywatele rzucili się do rejestracji na szczepienie. Do tego stopnia, że padł serwer.

W wystąpieniu telewizyjnym Macron zapowiedział także od 15 sierpnia obowiązkowe szczepienia dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych.

Po 15 września pracownicy służby zdrowia muszą przygotować się na sprawdzanie, kto jest zaszczepiony, a kto nie. Po 15 września rozpocznie się „nakładanie sankcji” na niepokornych Francuzów przeznaczonych do obowiązkowych szczepień.

REKLAMA

Paszport covidowy do codziennego funkcjonowania

Ponadto Macron zapowiedział, że bez paszportu covidowego nie będzie można wejść do barów, kawiarni, restauracji, centrów handlowych, kin, parków rozrywki, placówek medycznych. Bez szczepień czy testów nie będzie można także pozwolić sobie na dłuższe podróże środkami transportu publicznego.

Zasady te zaczną obowiązywać od sierpnia. W paszporcie covidowym zawarte są informacje o szczepieniu, wyzdrowieniu (poziom przeciwciał) lub o wyniku testu na koronawirusa. Początkowo przekonywano, że paszporty covidowe będą służyły wyłącznie do zagranicznych podróży.

Ci, którzy nie są zaszczepieni lub nie mają odpowiedniego poziomu przeciwciał po wyzdrowieniu, a nie chcą się szczepić, przed korzystaniem z w/w usług będą każdorazowo musieli się testować, a informacje o wynikach zapisywać w paszportach covidowych.

Macron zapewniał, że szczepienia nie będą obowiązkowe, lecz poprzez wprowadzanie takich zasad sprawia, że szczepienia de facto staną się pośrednio obowiązkowe.

Po wystąpieniu Macrona gros Francuzów rzuciło się na rejestrację na szczepienia przeciw koronawirusowi.

W przeciągu kilku godzin na szczepienia zapisało się prawie milion Francuzów. Zainteresowanie przerosło oczekiwania urzędników. W pewnym momencie system rezerwacyjny padł.

Francja nie będzie pierwszym krajem UE, który wprowadza segregacją sanitarną na taką skalę. Niedawno na podobne kroki zdecydowały się Portugalia oraz Grecja.

 

REKLAMA