Spalono polski kościół w Kanadzie. Odwet za holocaust Indian?

Foto: Twitter CTV News Saskatoon
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
W Kanadzie spłonął polski kościół rzymskokatolicki. Premier Saskatchewan Scott Moe obiecał odnalezienie sprawców.

Spłonął polski kościół rzymskokatolicki w pobliżu Redberry Lake. Było to już piąte podpalenie katolickich miejsc kultu.

W czerwcu spłonęły cztery inne świątynie. Ponadto zniszczono pomnik papieża Jana Pawła II w Edmonton.

Polski kościół pw. Trójcy Świętej działał od 1909 do 1985 roku. W ostatnich latach był atrakcją turystyczną.

„Osoby odpowiedzialne za działania oparte na nienawiści muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – skomentował zdarzenie premier Saskatchewan Scott Moe. Premier dodał, że jest „zasmucony i głęboko zaniepokojony” zniszczeniem świątyni.

Akty wandalizmu wiązane są z odkrywaniem kolejnych grobów indiańskich dzieci przy szkołach rezydencjalnych. Były to szkoły przymusowe, do których trafiały dzieci odbierane rodzicom, aby europejscy kolonizatorzy zrobili z nich „cywilizowanych ludzi”.

W praktyce w dzieciach zabijano kulturę ich rodziców. Do tego dochodziły gwałty i przemoc fizyczna.

Wiele dzieci nie przeżywało gwałtów i bicia przez nadzorców placówek. Zwłok nie odsyłano rodzicom, ale zakopywano w masowych grobach na terenach placówek.

Przez 150 lat w Kanadzie działało 139 takich szkół. Były finansowane z federalnego budżetu, a początkowo rząd powierzył szkoły kościołom.

Kościół katolicki prowadził 60 proc. ośrodków, a protestancki 40 proc. Ostatnie z takich placówek zamykano dopiero w latach 90. XX wieku.

Przeszło przez nie ok. 150 tys. dzieci. W ciągu minionych sześciu tygodni informowano o łącznie 1148 nieoznaczonych wcześniej miejscach pochówku przy trzech byłych przymusowych szkołach dla dzieci Indian, Inuitów i Metysów.

Źródło: Radio Zet

6 KOMENTARZE

  1. „Holokaust” był bezprecedensowym wydarzeniem w historii ludzkości, i nie dotyczył Indian. Igracie z ogniem.

  2. No to, na czyim terenie znaleziono te kosci,czy zwloki , protestanckich misjach,czy katolickich. Kto wreszcie prowadzil te szkoly,kto kasowal rzadowe pieniadze? dlaczego to wszystko zrzucane jest na kosciol katolicki,skoro kanadyjski rzad,jak i ludnosc byla gotowa,jak rowniez przykladala rece do tego procederu wytepienia indian na terenie kanady az do lat 70-tych ubieglego wieku? Takich pytan sa jeszcze setki i odpowiadaja za nie przestepcy z nazwiska i imienia, a nie ,,rodziny,,.

  3. Holokaustu nie było. To przemysł wyłudzający pieniądze i inne dobra, a przepowiednia zydowska wymagała 6 mln. Była eksterminacja Polaków do 1942 r, a żydzi żyli sobie wtedy w ochronkach zwanych gettami, które sami sobie zbudowali, kolaborując z Niemcami. Dane Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genevie mają spis żydów, którzy zginęli w obozach Eu – dane z 1983 r. i jest ich 271.301 ! Ile zginęło po za obozami, nie wiadomo.

  4. Ci, którzy palą kościoły, mają gdzieś Indian, Palestyńczyków itd. Po prostu dyszą swoją lewicową nienawiścią…

  5. Pan Kalbarczyk wyjaśnił na swoim blogu rzecz skrótowo, ale możliwie dokładnie. 200 lat temu szkolnictwem zajmowały się tylko kościoły, ale decyzję o „uczeniu dzikich” podjął rząd / królowa Wielkiej Brytanii, no to siłą rzeczy tych Indian tam wysyłano. Ciał nie wysyłano rodzinom, bo odległość od domu liczono w setkach mil, a podróżowano tygodniami konno (zamrażarek nie było). Itd.

Comments are closed.