Amerykanie zmuszą medyków, aby obowiązkowo się szczepili

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay (kolaż)
REKLAMA
Czy lekarzy czekają obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? Tego chce koalicja siedmiu amerykańskich organizacji reprezentujących pracowników medycznych.

Wielu lekarzy domagało się w ostatnim czasie przymusowych szczepień preparatami wielkich koncernów przeciw COVID-19. Niebawem mogą sami być zmuszeni do szczepienia się tymi preparatami.

Amerykańska koalicja siedmiu organizacji reprezentujących pracowników medycznych (m.in. Society for Healthcare Epidemiology of America i Infectious Diseases Society of America) chce, aby placówki służby zdrowia wymagały od swoich pracowników szczepień przeciwko COVID-19.

REKLAMA

Wcześniej koalicja przez osiem tygodni analizowała dane dot. trzech szczepionek dopuszczonych do użytku w USA, wskaźnik szczepień i prawo pracy. Badania przeprowadzone jeszcze przed pandemią wskazywały, że wskaźniki rutynowych szczepień wśród pracowników służby zdrowia były „niewystarczające”.

„W przypadku szczepień przeciwko grypie, kiedy pracodawcy z sektora opieki zdrowotnej ustanowili przepisy dotyczące szczepień przeciwko grypie jako warunek zatrudnienia, zgodna wzrosła do 94,4 procent w porównaniu z 69,6 procent w organizacjach bez wymogu” – wskazano w oświadczeniu koalicji.

„Szczepionki przeciw COVID-19 stosowane w Stanach Zjednoczonych okazały się bezpieczne i skuteczne” – powiedział David Weber, profesor medycyny na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.

„Wymagając szczepień jako warunku zatrudnienia, zwiększamy poziom ochrony personelu medycznego, poprawiamy ochronę naszych pacjentów i pomagamy w osiągnięciu ochrony społeczności. Jako personel medyczny jesteśmy zaangażowani w realizację tych celów” – dodał prof. Weber.

Co ciekawe, mimo jednych z największych zapasów szczepionek na świecie, Amerykanie mają trudności z przekonaniem niezdecydowanych.

„Pomysł wprowadzenia obowiązku szczepień wywołał kontrowersje w kraju, który ceni sobie wolność jednostki, ale obawy te należy rozważyć w kontekście zbiorowego dobrobytu” – powiedział Gregory Poland, profesor medycyny i chorób zakaźnych w Mayo Clinic w Minnesocie.

Źródło: AFP / Rzeczpospolita

REKLAMA