RPA staje się państwem upadłym. Grabione i podpalane sklepy, blokady dróg i strzelaniny na masową skalę [VIDEO]

Soweto Fot. screen Twitter

Zatrzymanie byłego prezydenta Jacoba Zoumy, który odszedł z powodu korupcji, stało się katalizatorem wybuchu przemocy w RPA. Kraj dotknięty kryzysem gospodarczym, pogłębionym pandemią koronawirusa i napięciami społecznymi eksplodował. Po prostu zapalono lont na beczce prochu.

Do wtorku 13 lipca odnotowano 72 ofiary śmiertelne zamieszek, głównie w prowincji Kwazulu Natal (wschód kraju) i w okolicach Johannesburga. 45 osób zginęło w prowincji Gauteng.

Blokowane są drogi, podpalane ciężarówki, grabione sklepy i centra handlowe, a sytuacja powoli wymyka się spod kontroli. W użyciu jest broń palna.

„Tak naprawdę nie obchodzi mnie Zuma, to skorumpowany staruszek, który zasługuje na więzienie. Zabierałem ze sklepu rzeczy dla mojej matki” – opowiada dziennikarzom TV bezrobotny 30-letni Tibello, obładowany chipsami i cukierkami wyniesionymi ze zdewastowanego przez szabrowników centrum handlowego w Soweto.

RPA pod rządami ANC osiągnęła rekordowe bezrobocie na poziomie 32,6%. Ludność ma też dość nowych obostrzeń zaaplikowanych jej pod koniec czerwca. Tysiące mieszkańców RPA nie posłuchały apeli władz o spokój i nadal rabowały sklepy i magazyny. Temat aresztowania Zoumy był tu tylko pretekstem.

Zareagowała nawet Unia Afrykańska (UA), która potępiła „wybuch przemocy” i wezwała władze do „pilnego przywrócenia porządku”. Rząd używa nie tylko policji, ale i armii. Oficjalnie zatrzymano 1234 osoby. Rozmiary zniszczeń są jednak ogromne. Zakłócone zostało funkcjonowanie gospodarki. Rafineria South African Petroleum (Sapref) poinformowała, że ​​tymczasowo zamyka swoją fabrykę, która dostarcza 35% paliwa w tym kraju, z powodu… „siły wyższej”.

W Durbanie, nadmorskim mieście w Kwazulu-Natal nad Oceanem Indyjskim, widziano kobietę uwięzioną w płonącym budynku, wyrzucającą swoje dziecko przez okno, aby je uratować. Grupie ludzi u stóp budynku ze sklepami na parterze udało się go złapać. Takie dantejskie sceny rozgrywały się w wielu miejscowościach.

Opozycyjna partia Sojusz Demokratyczny oskarżyła kilkoro dzieci Jacoba Zumy o nawoływania do przemocy. Zuma został skazany na 15 miesięcy za lekceważenie wymiaru sprawiedliwości i unikanie zeznać w sprawie korupcji w państwie, która miała miejsce w czasie jego prezydentury. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa poinformował, że rozważa zwiększenie ilości wojska na ulicach. Popierają to liderzy opozycji. Rząd powstrzymywał się jednak przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

Demonstracje w wielu miastach rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu po aresztowaniu Zumy i z czasem przerodziły się w gwałtowne walki z policją i plądrowanie sklepów. W całym kraju kończą się zapasy żywności i paliwa.

27 lat po upadku apartheidu nierówności się jeszcze zwiększyły. Południowa Afryka coraz bardziej upodabnia się do innych „demokracji” afrykańskich. Współczesna historia tego kraju to pseudo-akt zadośćuczynienia za lata apartheidu, „wyrównywania szans” i walki „rasizmem systemowym”. Skutki są widoczne i powinny być ostrzeżeniem dla klękających przed ideologią Black Lives Matter polityków w USA i Europie.

Źródło: Le Point/ France Info

19 KOMENTARZE

 1. Ja myślę, że trzeba tym biednym i zagubionym ludziom szeroko otworzyć granice Europy i przyjąć ich tutaj ile się zmieści aby całym swoim jestestwem chłonęli zdobycze naszej wspaniałej demokracji z zamiarem powrotu do własnego kraju w celu rozkrzewienia jej tam i stworzenia kwitnącego państwa na południowych krańcach Afryki ;-)))

 2. Tak się skończy każda „cywilizacja” murzynów, pozbawiona intelektu białych. Za kilka dekad wszyscy zamieszkają w domach z patyków i krowiego łajna.

  • Już tam po części mieszkają, gdyż pozostawiona po białych infrastruktura uległa zniszczeniu.
   Problem jest w tym, że ci czarni są w dużej mierze wykorzenieni ze swoich plemiennych tradycji i obyczajów. Teraz nie nadają się ani do miasta, ani nie są zdolni do przeżycia w dżungli. Dlatego walą drzwiami i oknami do Europy na socjal.

  • Po wprowadzeniu praw zwierząt i zwalczania katastrofy klimatycznej, krowie łajno będzie musiało być zbierane i przetwarzane w oczyszczalni ścieków.
   Domki to będą sobie mogli ludzie budować z gliny i suszonego jarmużu.

   • Odp. do „nie przesadzaj” :
    „Domki to będą sobie mogli ludzie budować z gliny i suszonego jarmużu”

    Nie koniecznie tak. bo „desperaci” będą dostawać pomoc albo palić, grabić, gwałcić i mordować

 3. O ile dobrze pamiętam to ten socjalista, który obiecywał gruszki na wierzbie miejscowym to Mandela się nazywał ?
  Socjalizm zawsze tak się kończy ! W Polin będzie tak samo tylko trochę później…Polactwo musi dojrzeć…

 4. I wszyscy razem zaśpiewajmy:
  „While every mother in black Soweto fears
  The killing of another son…”
  :-)

 5. Najgorsze jest to, że operują bronią białego człowieka, bronią która nie jest z ich epoki.
  Gdyby pozostali przy tym co jest na ich poziomie – przy patykach (a może nawet patykach z kupą), to liczba ofiar byłaby dużo niższa i generalnie problemy w Afryce również.
  A tak, dzięki spuściźnie białej cywilizacji nadchodzi czarny okres w historii Afryki.

  • W Kongo od 20 lat trwa bijatyka. Rebelianci wybili prawie 6 mln ludzi głównie samymi maczetami i siekierami. Dają radę nawet bez pomocy białych.

 6. To mają za swoje, przegonili białych, którzy jakoś trzymali ten kraj w ryzach i kasę ładowali. A teraz mają co chcieli. Mam to gdzieś.

 7. Jeśli tam chcą komuniści rządzić i mieć jakiś porządek to tylko jedno mogą zrobić, poprosić o pomoc Chiński rząd, poprosić ich o wsparcie militarne tak by za mordę brać czarną hołotę a w ramach tego że udzielą im pomocy to Chiny przejmą pełną kontrolę nad państwem i tylko za ich pozwoleniem będą mieli prawo coś robić w państwie.

 8. Kiedyś pół afryki jechało za lepszym zyciem do RPA, 2 pół do Europy. Teraz cała Afryka przyjedzie do Europy.

 9. „Współczesna historia tego kraju to pseudo-akt zadośćuczynienia za lata apartheidu, _wyrównywania szans_ i walki _rasizmem systemowym_. Skutki są widoczne i powinny być ostrzeżeniem dla klękających przed ideologią Black Lives Matter polityków w USA i Europie”.
  Właśnie!!!

 10. I tak lewackie spier*oliny z Ameryki nie wyciągną wniosków jak kończy się tzw. walka z wyimaginowanym „systemowym rasizmem”. Szkoda tylko normalnych południowców.

 11. Widziałem dziś, nie pamiętam gdzie, podobny film z jakiegoś splądrowanego centrum handlowego. Jeden sklep był nietknięty, nawet żadnej szyby nie wytłukli — była to księgarnia.

Comments are closed.