„Wyborcze podpaski” w Czechach

Praga - Czechy Foto: Pixabay
Praga - Czechy Foto: Pixabay

Jesienią ub. roku na agendę działań rządu w Pradze trafił postulat „walki z niepewnością menstrualną”. „Miesiączkowanie” według feministek ogranicza „równość” płci i władze powinny zapewniać niewiastom związane z tym środki higieny. Jak „państwo opiekuńcze” to we wszystkich aspektach…

W lipcu 2021 sprawa się finalizuje. Zostaje ogłoszony przetarg na zakup 10 milionów podpasek higienicznych w celu zgromadzenia zapasów.

Część z nich zostanie jak najszybciej przekazana najbardziej potrzebującym kobietom.

Projekt darmowych podpasek dla kobiet w trudnych sytuacjach życiowych pilotuje minister finansów Alena Schillerova (partia ANO). Rozdawanie darmowych środków higieny rozpocznie się na już na początku roku szkolnego.

„W naszym kraju mieszka około 70 000 kobiet, które walczą z biedą i które mają obecnie wiele problemów w szkole lub w pracy, ponieważ nie mają wystarczających środków na zaopatrzenie się w podpaski. Uzgodniliśmy więc z państwowymi rezerwami materiałów, by na cele humanitarne zakupiono do końca 2023 r. 10 mln jednorazowych podpasek, a w ramach regularnego corocznego odnowienia zapasów dodatkowo 2 mln sztuk. co roku” – poinformowało ministerstwo.

Ta ilość będzie rocznie przekazywana do „banków żywności”, które rozdadzą je potrzebującym kobietom.

Wcześniejsze plany rządu mówiły o obniżeniu podatku VAT z 21 do 10% na produkty higieny dla kobiet. Koszt dla budżetu oszacowano jednak na 300 milionów koron, a rozdawnictwo tamponów i podpasek „najuboższym” to podobno tylko 24 miliony koron…

Minister Alena Schillerová zachwala projekt, że pomoże znieść tabu wokół menstruacji, „a tym samym zmniejszyć nierówności między mężczyznami i kobietami”. To postulat kilku stowarzyszeń feministycznych.

Wiceprzewodnicząca opozycyjnej Partii Piratów Olga Richterová zwróciła jednak uwagę, że „kupowanie ciężarówki podpasek jest znacznie łatwiejsze niż rozwiązywanie przyczyn ubóstwa”. Uznała to posunięcie rozdawnictwa za związane z kampanią wyborczą.

Pierwsze partie podpasek powinny być dostarczone we wrześniu, na krótko przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na początek października. Kiedyś była „wyborcza kiełbasa”, teraz „wyborcze podpaski”…

Radio Praga

6 KOMENTARZE

 1. W Saksonii organ partii SPD (coś jak mieszanka SLD z PO) uchwalił, że będą postulować wprowadzenie w męskich ubikacjach pojemników na podpaski dla kobiet.
  Twierdzą, że w dzisiejszych, niepewnych czasach może się zdarzyć, że do męskiej ubikacji może napatoczyć się menstruujący mężczyzna.
  A przecież równouprawnienie, to dla SPD główny postulat!

 2. I środki do golenia dla tej płci dla której – jeszcze – toalety są oznaczone sylwetką w rozkroku (bez spódniczki – choć taki obraz kobiet na WC – to też dyskryminacja). Samochody, przynajmniej dla tych z nadwagą, jakieś tanie, nie musza być najnowsze elektryki.

 3. Rzecz o kobietach:

  Zagłosują za podpaskę,
  za jedzenie zrobią laskę
  A jak kasy potrzebują
  Dzieci swoje wymordują

 4. Zbuntowane kobiety powinny iść dalej. Postulat: Prawo do Orgazmu. Faceci są bezwzględnie uprzywilejowani, przez co są w dyskryminującej opozycji. On zawsze dojdzie, ona czasem nie wie gdzie idzie. Powinny żądać średniej, chociaż 1,5 orgazmu na stosunek, w aspekcie pobieżnego podejścia faceta do gry wstępnej. „Przecież nie będę 15 minut trąbił przed wjazdem do własnego garażu” – stąd ten rozdźwięk ;)

 5. To są i wielorazowe?

  A teraz wyobraźcie sobie ucieczkę (?) żydów z domu niewoli. 4o lat na pustyni! Nic dziwnego, że obrzezali facetów.

Comments are closed.