
Jeden z internautów napisał, że Franciszek jest chyba pierwszym papieżem, który likwiduje Msze św. Jeszcze nie likwiduje, ale poważnie ogranicza i uchyla Summorum Pontificum. W piątek 16 lipca ukazało się motu proprio papieża Franciszka „Traditionis custodes o użyciu rzymskiej liturgii wcześniejszej od reformy 1970”.
Wywołało to poważne dyskusje liturgiczne i zawód zwolenników tradycyjnych Mszy św. Papież wprowadza ograniczenia w jej odprawianiu według rytu sprzed reformy liturgicznej.
Franciszek powołał się na wolę Benedykta XVI, by biskupi ocenili jego wydane w 2007 roku Summorum Pontificum. Poszerzało ono w praktyce dostęp do liturgii w starym rycie.
W odpowiedzi przeprowadzono takie konsultacje w 2020 roku i to w nawiązaniu do nich Franciszek podkreślił, że „liturgiczne księgi promulgowane przez świętego Pawła VI i świętego Jana Pawła II w zgodności z dekretami Soboru Watykańskiego II są wyłącznym wyrazem lex orandi rytu rzymskiego”.
Teraz ewentualne zezwolenie na użycie Mszału z 1962 roku należeć będzie do kompetencji biskupa diecezjalnego. W diecezjach, w których istnieją grupy odprawiające Msze wedle Mszału sprzed reformy, ów biskup musi upewnić się, czy nie podważają one prawomocności i ważności reformy liturgicznej.
Hierarcha powinien też wyznaczyć miejsce odprawiania tych Mszy, jednak nie w parafiach i bez tworzenia specjalnych parafii personalnych. Wśród zaleceń dla biskupa diecezjalnego znajduje się między innymi nieautoryzowanie tworzenia nowych grup związanych ze starym rytem.
Księża odprawiający już Mszę według starej liturgii mają się zwracać o zezwolenie biskupa. W przypadku zezwolenia dla księży, którzy będą chcieli zacząć odprawiać Mszę w starym rycie, biskup przed ewentualnym udzieleniem zgody ma się dodatkowo konsultować ze Stolicą Apostolską.
Natomiast instytucje powołane przez Ecclesia Dei mają podlegać Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Franciszek pisze, że dokument wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym oraz, w razie wystąpienia sprzeczności, zastępuje wszystkie wcześniejsze rozporządzenia.
Źródło: press.vatican.va/ PCH24