Wielka Brytania wraca do normalności. Kończą z restrykcjami covidowymi

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
W poniedziałek w Anglii zniesione zostały niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe, choć brytyjski rząd nadal zaleca, by wobec rosnącej liczby zakażeń wariantem Delta nadal zachowywać ostrożność i nie korzystać zbyt zachłannie z odzyskanej wolności.

Sprawą budzącą największe kontrowersje jest zniesienie wymogu zasłaniania twarzy we wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego. Zastąpiony on jest zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

Wprawdzie wiele sieci sklepów czy przewoźników będzie zachęcać klientów do zasłaniania twarzy, ale wymagane jest to tylko w samolotach oraz w transporcie publicznym podlegającym władzom Londynu.

Przestały obowiązywać niemal wszelkie wymogi dotyczące zachowywania dystansu oraz restrykcje co do maksymalnej liczby uczestników spotkań. To oznacza, że mogą być organizowane imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a działalność mogą wznowić kluby nocne i wszystkie inne branże, które dotychczas pozostawały zamknięte.

Nie obowiązują już limity uczestników na ślubach i pogrzebach, a w kościołach dozwolone jest śpiewanie. Nie jest już wymagane, by klienci w pubach, restauracjach, siłowniach, teatrach czy innych miejscach meldowali się za pomocą aplikacji lub zostawiali swoje dane kontaktowe, choć ich właściciele mogą utrzymać taki wymóg.

Poza tym rząd zachęca organizatorów dużych imprez masowych, jak festiwale muzyczne, by stosowali certyfikaty covidowe, i nie wyklucza, że w przyszłości mogą być one obowiązkowe. Klienci w pubach mogą już podchodzić do baru i tam składać zamówienie. Nie jest już nielegalne organizowanie dużych spotkań czy imprez w domach.

Obowiązek zachowywania dystansu pozostaje tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, takich jak granice, gdzie przyjeżdżający z krajów z tzw. czerwonej listy, czyli wysokiego ryzyka epidemicznego, nie mogą mieszać się z pozostałymi.

Nadal obowiązuje wymóg odbycia kwarantanny przez osoby, które miały bliski kontakt z kimś zakażonym koronawirusem, choć jak już wcześniej zapowiedziano, od 16 sierpnia dotyczył on będzie tylko osób niezaszczepionych w pełni. Nie zmienił się obowiązek 10-dniowej izolacji przez osoby, u których test potwierdził obecność koronawirusa, niezależnie od tego, czy są one zaszczepione, czy też nie.

Również od 16 sierpnia zniesiony zostanie system „baniek” w szkołach, zgodnie z którym uczniowie przebywają w maksymalnie stałych grupach, a jeśli choćby u jednej osoby wykryto zakażenie, na kwarantannę wysyłana jest cała grupa.

W mocy pozostają także niektóre ograniczenia w podróżach zagranicznych. Utrzymany będzie – zapewne jeszcze przez długi czas – tzw. system świateł drogowych, czyli oznaczenie krajów na zielono, żółto i czerwono w zależności od panującego w nich ryzyka epidemicznego. Ale od poniedziałku osoby, które zostały w pełni zaszczepione w Wielkiej Brytanii, nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe. Nadal muszą jednak wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii i jeden już po przyjeździe.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

 1. Całe stada ludzi, dziennikarzy itd. itp., twierdzą, że WB zrozumiała swoje błędy i dlatego kończy z cyrkiem korona. Niczego nie zrozumiała. Albo to jest przemyślane poluzowanie smyczy albo się przestraszyli dziesiątek i setek tysięcy ludzi na ulicach Londynu. Borys, w swoich ostatnich wypowiedziach, bynajmniej nie zmienił narracji więc niczego nie „zrozumiał”.
  To wielce naiwne twierdzenie. Wielce naiwne.

  • Niestety musze sie w pelni zgodzic.

   Chca pokazac marchewke dla najbardziej zaszprycowanego narodu europy.
   Ze dzielnie sie szczepiez to masz lzej.
   I / lub musza przykryc olbrzymi wzrost zgonow poszczepiennych.

  • 5 milionów zaszczepianych AZ nie może się przemieszczać po UE, bo szczypawki z Azji wzięli. Trzeba były coś im dać na osłodę, bo za chwilę do tych 2 milionów na ulicach Londynu dołączyło by tych pięć.

 2. No, proszę. Nie szczepionki, nie lockdowny, nie maseczki i dystans – ale 2-milionowa demonstracja w Londynie jest najlepszym lekarstwem na kowida.

 3. We Francji też a wydaje się że perfumiarze wyszli na ulice i coś to dało … A u nas kto wyjdzie pedały w rurkach ?

Comments are closed.