Wyprowadzanie gotówki z obiegu. Ciągle ubywa bankomatów

Bankomat
Bankomat Fot. ilustr. Wikipedia
REKLAMA

Francuzi stawiają problem wprost – czy banki ograniczają podaż gotówki, aby zmusić konsumentów do transakcji bezgotówkowych? Duże instytucje finansowe bronią się przed takim oskarżeniem, ale fakty mówią coś innego.

Banki ograniczają sumy jednorazowych wypłat gotówki, nakazują przedstawiać dokumenty i wyjaśniać cel, na który ich klienci potrzebują gotówki. Dodatkowo z roku na rok znikają z ulic kolejne bankomaty.

Banki twierdzą, że spadek liczby bankomatów to tylko „racjonalizacja punktów dystrybucji” dostosowana do przyzwyczajeń klientów. Z raportu opublikowanego przez Banque de France wynika jednak, że ​spadek liczby bankomatów trwał i w ubiegłym roku i to pomimo pandemii i ograniczeń w dostępie do oddziałów.

REKLAMA

Zlikwidowano w sumie 1600 bankomatów. Pod koniec 2020 r. we Francji kontynentalnej znajdowało się 48 700 bankomatów w porównaniu z 50 300 rok wcześniej. Ubyło ich 3%.

Władze mówią o sukcesie płacenia kartami bankowymi. Wykorzystanie zbliżeniowych kart wzrosło o prawie 90%. Wzrosły też zakupy internetowe. Jednak czasy pandemii zwiększyły zainteresowanie gotówką w całej Europie, a we Francji dziwnie idą pod prąd.

Według Europejskiego Banku Centralnego w ubiegłym roku wyemitowano 140 miliardów euro o nowych nominałach, co zwiększyło zapas banknotów w obiegu do nieco ponad 1,4 biliona euro, czyli o 10% więcej niż w 2019 r. Gdzieś jednak gotówka się ukrywa i to raczej nie nad Sekwaną…

Źródło: France Info

REKLAMA