Zmiany klimatyczne? Oto co naprawdę dzieje się w Niemczech

Powódź w Niemczech.
Powódź w Niemczech. (Zdj. screen TT/YT)
REKLAMA

Dramatyczne wydarzenia w Niemczech uruchomiły ekologów. Jednak okazuje się, że powodzie na zachodzie kraju zdarzają się tam regularnie.

Powódź na zachodzie Niemiec spowodowała olbrzymie zniszczenia i śmierć wielu osób. To z kolei uruchomiło debatę na temat zmian klimatycznych i wpływu na nie człowieka.

Przypomnijmy: w wyniku powodzi zginęło co najmniej 180 osób, 670 zostało rannych, a 1300 zaginęło bez wieści.

REKLAMA

Okazuje się jednak, że takie kataklizmu w tym regionie zdarzają się regularnie co stulecie.

„Fenomeny te powstają w wyniku nieliniowego załamania się fal Rossby’ego na średnich szerokościach geograficznych. Poprzez destabilizację znajdujących się pod nimi warstw troposfery mogą wywołać konwekcję. Alternatywnie, poprzez indukowaną poziomą adwekcję, mogą powodować intensywne opady atmosferyczne w pobliżu topografii oraz w regionach o barokliczności tła” – wyjaśnia portal Twoja Pogoda.

Oznacza to, że powstał wir, który zablokowany na niedużym obszarze przyniósł gigantyczne ilości deszczu. Dziennikarze wyjaśniają, że powodzie w dolinie Ahru zdarzają się regularnie co około 100 lat.

Poprzednia miała miejsce 12 czerwca 1910 roku. Wówczas zniszczenia były porównywalne do obecnych, a śmierć poniosło od 50 do 200 mieszkańców.

Poprzednia powódź miała miejsce w tym samym regionie w 1804 roku. Według historycznych zapisków wynika, że skala zniszczeń była podobna co w 1910 roku.

„To, że w ciągu 3 dni jakiś region nawiedzi powódź, wcale nie oznacza przecież, że klimat stał się nagle znacznie wilgotniejszy niż był do tej pory. Ponieważ klimat to zbiór parametrów pogody, uśrednionych na bazie danych z wielu lat, a nie z kilku godzin” – wskazuje portal Twoja Pogoda.

„Czyli jednak po prostu powodzie w tym regionie Niemiec zdarzają się regularnie, choć niezbyt często. Czy globciarze odszczekają swoje zaklęcia? I kiedy w końcu przyjdzie ta susza?” – skomentował doniesienia dr Tomasz Sommer.

Źródło: TwojaPogoda.pl

REKLAMA