Chiny pokazały najszybszy pociąg świata. Maszyna rozwija nieprawdopodobną prędkość [VIDEO]

Chiński superszybki pociąg Maglev.
Chiński superszybki pociąg Maglev. (Zdj. screen/YT)

Chińczycy zaprezentowali Maglev. Maszyna ma nieprawdopodobne osiągi i stała się najszybszym pociągiem świata.

Reuters podał, że pociąg rozwija prędkość 600 km/h, a podczas jazdy porusza się bez styku z torem, dzięki sile elektromagnetycznej.

Pociąg został wyprodukowany w mieście Qingdao. Producent chce wprowadzić go do użytku w ciągu najbliższych lat.

Chiny od lat pracują z technologią superszybkiej kolei. Na razie nie wprowadzili jej na szeroką skalę. W Szanghaju funkcjonuje krótka linia Maglev, łącząca centrum z portem lotniczym. Tam pociąg osiąga prędkość ponad 400 km/h.

Jak na razie takie połączenia nie funkcjonują między miastami, ani prowincjami.

Podobne projekty budowy sieci kolejowych rozwijane są w Niemczech i Japonii. Wiele utrudniają wysokie koszty oraz dostosowywanie infrastruktury.

9 KOMENTARZE

 1. Nieprawdopodobna prędkość?
  Raczej prawdopodobna, pojazd nie używający kół do przemieszczania się powinien się poruszać szybko, co najmniej podobnie do samolotu pasażerskiego.
  Inaczej sens jego budowy byłby wątpliwy.
  Ograniczeniem jest najprawdopodobniej fakt poruszania się blisko powierzchni ziemi, przeszkód w ruchu takiego pojazdu jest na pewno więcej niż podczas lotu samolotem.
  Ciekawy jest raczej sposób przekazania energii do silnika maszyny i straty z tym związane.

  • Eurokołchoz zacytuje liczne wypowiedzi JKM twierdzącego, że pociągi to absurd ekonomiczny, który w gospodarce wolnorynkowej nie ma racji bytu… :-)))))))))))))

 2. Nigdy bym w to nie wsiadl. Pomyslec tylko co bedzie gdy przy pelnej predkosci nastapi przerwa w zasilaniu albo krowa wlezie na tory. Nie mowiac juz o chlopcach o smaglych twarzach, oni dopiero zrobia kuku!

 3. cd Gucia: Te wszystkie superszybkie pociagi to jak swego czasu sterowce (czy zeppeliny) – lataly bardzo ladnie, nawet przez Atlantyk, az w 1937 zdarzyla sie katastrofa Hindenburga i ludzkosc szybko odrzucila te zabawki. Nie tedy droga. A swoja droga – po cholere komu taki pospiech, przeciez mamy skajpa, faksy, sraksy i telekonferencje, i mozna rozmawiac na odleglosc nie ruszajac tylka z fotela.

Comments are closed.