#PolskieSzwalnie. Maseczki od kierowcy Morawieckiego zalegają w magazynach

Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
W ramach rządowego projektu #PolskieSzwalnie, polskie firmy uszyły aż 178 mln maseczek. Co się z nimi dzieje? Onet podaje, że „dziesiątki milionów zalegają w magazynach”. Ile zapłacił za to polski podatnik? „Tylko” 258 mln złotych. Nad wszystkim zaś czuwał przyjaciel domu rodziny Morawieckich.

Projekt #PolskieSzwalnie 16 kwietnia wspólnie ogłosili: prezydent Andrzej Duda, była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Cezariusz Lesisz.

To właśnie Lesisz miał mieć pośrednio pieczę nad projektem. A któż to jest? Jak się okazuje to dobry przyjaciel rodziny Morawieckich. „W latach 80. zakłada razem z ojcem premiera Kornelem Morawieckim Solidarność Walczącą. Potem wyjeżdża do USA. Tam, jak podaje „Newsweek”, zakłada małą firmę budowlaną. Pod koniec lat dwutysięcznych firma bankrutuje — zostawia za sobą wierzycieli i dług na ponad 60 tys. dolarów. Lesisz w 2010 roku wraca do Polski. We Wrocławiu zakłada spółkę, która zamierza budować drewniane domy. I ten biznes nie wypala. Zostaje asystentem oraz kierowcą Kornela Morawieckiego. Nie ukrywa, że jest zaprzyjaźniony z domem Morawieckich” – podaje Onet.

Kierowcą Kornela Morawieckiego nie pozostał jednak na długo. W 2017 roku został doradcą do spraw gospodarczych i szefem gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego ( przypomnijmy, że za sobą ma bankructwa i posadę kierowcy w CV). Według „Super Expressu” na tym stanowisku dostawał 14 tys. złotych.

„Lesisz dorabia też w kilku radach nadzorczych spółek skarbu państwa – ARP, Totalizatorze Sportowym i KGHM Metraco. We wrześniu 2018 roku zostaje prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu” – czytamy na Onecie.

W ten sposób były kierowca Morawieckiego seniora odpowiada za kolejny flagowy projekt PiS w pandemii.

Lesisz realizację projektu zleca… 25-latkowi – Janowi Krupnikowi, który z pracy doradcy w sklepie Apple trafił wprost do ARP.

Kolejną ważną postacią w realizacji „PolskichSzwalni jest Wiktor Diakonow. „Jego ojcem jest Andrzej Diakonow, jeden z twórców Porozumienia Centrum (PC), poseł na Sejm z ramienia PiS. Obecnie Andrzej Diakonow jest doradcą szefa Narodowego Banku Polski Adama Glapińskiego, dobrego kolegi jeszcze z czasów PC” – podaje Onet.

To jest ekipa, która realizuje projekt zapowiedziany m.in. przez prezydenta RP. Jak im poszło? Onet podaje, że uszyto miliony maseczek bez atestu, które nie chronią przed wirusem COVID-19.

Duża część tych maseczek zalega w magazynach inne trafiły np. na Białoruś jako „pomoc humanitarna”.

Projekt #PolskieSzwalnie to nie tylko marnotrawstwo pieniędzy podatników, ale też krzywda polskich przedsiębiorców, którzy zaangażowali się w akcję. Wiele firm nawiązało współpracę z Agencją, zainwestowało w sprzęt i… nie dostało zleceń. Dzięki #PolskimSzwalniom, zamiast zarobić, toną w długach.

Z maili, które wyciekły i które pojawiły się na Telegramie, można wywnioskować, że premier Mateusz Morawiecki miał świadomość tego, co się dzieje.

– Czarek, ty odpowiadasz głową za to – pisał premier do Lesisza. I dalej: – Czarek w nawiązaniu do naszego spotkania pilnie proszę o operacjonalizację tego. Odłóż inne tematy i w ciągu trzech dni chce usłyszeć że we wszystkich szkołach są te maseczki.

Przypomnijmy, że to wszystko kosztowało Polaków 258 mln złotych.

Źródło: Onet

15 KOMENTARZE

   • #@Fuck the System
    Pytanie: jestes za zakazem całkowitym sprzedaży petard,fajerwerkow,zimnych ogni i innych? wczoraj wielu tzw.,,starych” forumowiczy opowiedziało się ZA-różne powody podawali,dla mnie baaardzo śmieszne.Ciebie ,,widzę ” często,stąd pytanie.

    • Jestem przeciw zakazowi bo to brak wolności. Tylle lat było można a nagle komuś to przezkadza. Niedługo to beknąć nie bedzie można za dużo gazów cieplarnianych🤣🤣🤣. Wszystkie te lewackie pomysly sa do……..!

 1. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze interesy robi się na wojnie oraz sytuacjach kryzysowych, więc okupująca mafia skrzętnie wykorzystuje sytuację, robiąc milairdowe geszefty i jednocześnie kreując się na zbawców narodu.
  Nieszcześciem jest fakt, że większość społeczeństwa bezrefleksyjnie łyka to, co usłużne media im podają.

 2. Trzeba wymyślać fale, covidy i inne zwidy, aby sprzedać syf zalegający w magazynach i zarobić kasę !
  Polska się nie liczy, a Polacy są traktowani jak debile i niewolnicy !
  Czy nie najwyższy już czas, aby tych pisożydów ludobójców posłać za kraty ?!

 3. trza zastosowac sprawdzona przez naszych przodkow metode na zlodzieji i zdrajcow.

  Pieknie zastrugane paliki dla wszystkich z pis,po,sld,psl i ich rozdzin!mozna nazwac program szumnie

  PALIK plus

 4. Nie pójdę dzisiaj do kina
  Bo ta szmata twarz mi spina

  Nie pójdę do galerii w szmacie
  Nie umiem oddychać przez gacie

  Nie spotkacie mnie w muzeum
  Bo szmata to nie panaceum

  Nie pójdę do kościoła
  Był kościół, jest stodoła

  PÓJDĘ NA WYBORY

 5. Nie dość, że cezariusz to jeszcze lesisz :)
  Z niego taki „udaczny” biznesmen, jak z tych pisowskich s… mężowie stanu :/

 6. Zbankrutował dwie firmy to super się nadaje na doradcę dla historyka i w spólkach SP też będzie słuzył światłą, biznesowa radą. PO też miała takiego jakoś na Sz. co to nawet smażalnię kurczakow zbankrutował ale na gospodarce się znał i działał, że ho.ho.

 7. No proszę, wycieki mailowe są powoli sączone i dowiadujemy się coraz ciekawszych informacji o kulisach przekrętu pandemicznego biznesu i nepotyzmu tej skorumpowanej władzy, to tłumaczyłoby dlaczego prof. Gut zluzował atmosferę grozy przed najmodniejszą deltą, ale najciekawsze maile pewnie dopiero przed nami.
  Co za banda, dorabia się na wymordowaniu 150 tys. ludzi.
  Twuuu !!!

Comments are closed.