USA dogadały się z Niemcami i radzą Polakom i Ukraińcom siedzieć cicho

Józio Biden i Aniela Merkel. Foto: PAP/EPA
Józio Biden i Aniela Merkel. Foto: PAP/EPA

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 – podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło PAP w Kongresie.

Według agencji AP, w ramach porozumienia, będącego owocem wielotygodniowych negocjacji, USA pozwoliłyby na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, choć szczegóły nie są znane. Informacje o zawarciu porozumienia potwierdziło PAP źródło w Kongresie. Kongresmeni i ich asystenci otrzymali briefing na temat ogólnych warunków wstępnego porozumienia.

Tymczasem według portalu Politico, który powołuje się na cztery wtajemniczone źródła, przedstawiciele Waszyngtonu „po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia” z Niemcami.

Portal dodaje, że administracja Bidena miała też ostrzec Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci zwrócili się też do Ukrainy, by nie informowała o planach dotyczących porozumienia Kongresu, gdzie przedstawiciele obydwu partii są bardzo krytyczni wobec gazociągu.

We wtorek do Kijowa udał się podsekretarz stanu i doradca szefa dyplomacji USA, Derek Chollet, który później uda się też do Warszawy. Chollet ma poinformować przedstawicieli obu krajów na temat porozumienia z Niemcami na temat Nord Stream 2.

„To na pewno nie będą fajne rozmowy” – mówi PAP źródło w Kongresie.

Administracja Bidena sygnalizowała wcześniej, że zrezygnuje z dalszych sankcji wobec projektu i prób zatrzymania go, skupiając się na zawarciu z Niemcami porozumienia ograniczającego jego negatywne skutki dla Ukrainy i państw regionu.

„Stanowisko Polski wobec tego projektu jest znane i nikt nie oczekuje od Polski, że będzie się z tego cieszyć. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym to porozumienie jako pewnego rodzaju mniejsze zło” – powiedziało PAP źródło z kręgów amerykańskiej dyplomacji.

„Jeśli to, co pisze Politico, jest prawdą, jest to skandal i nie pozostanie bez odpowiedzi w Kongresie. Porozumienie nie oznacza, że zrezygnujemy z kontynuowania kwestii sankcji” – powiedział natomiast rozmówca PAP w Kongresie. Nawiązał do procedowanej w Izbie Reprezentantów poprawki, która miałaby przywrócić wstrzymane przez Departament Stanu sankcje przeciwko operatorowi gazociągu, spółce Nord Stream 2 AG.

Mimo to, ogłoszenie porozumienia Waszyngtonu z Berlinem spodziewane jest w najbliższych dniach, chociaż nie przed wizytą podsekretarza Cholleta w Kijowie i Warszawie w dniach 20-23 lipca. Natomiast „Wall Street Journal” podał, że porozumienie może zostać ogłoszone już w środę.

PAP

16 KOMENTARZE

 1. Sojusz silny jak ch… Zamiast im d… lizać to rakiety i samoloty kupiłbym od ruskich a czołgi od żabojadów i od razu przejrzeliby na oczy ekonomicznie. A tak Polska to tym dziadom za ścierę służy od lat wielu.

  • W erze chipow to twoj zakup bedzie szybko zlokalizowany przez sprzedawcow, obojetnie gdzie bys go nie postawil i zlikwidowany lub beda kody zmienione. Kupic kilka sztuk, rozebrac na czesci i w ,,piwnicy,, swoje produkowac,tak jak to robia mozni tego swiata.

 2. Jułesej rozumie, że rurka z gazem Polakom może się nie spodobać, więc zaproponuje Polakom Dobrą Nowinę – zamiast 300 miliardów do zapłacenia za mienie bezspadkowe łaskawie zgodzi się na 299 miliardów.
  Miliard w kieszeni, radujmy się! 😋

 3. Od paru lat wiedziałem, że tak się to skończy.
  USA jest na wylocie a Polska (jak zwykle) będzie po przegrywającej stronie historii.
  Tak że nic nowego ani niezwykłego się nie dzieje.

 4. Mniejszym złem było też zapewne sprzedanie Polski przez USA bolszewikom w Jałcie i Poczdamie. USA jest kompletnie niewiarygodnym sojusznikiem. Polska powinna się zbroić.

 5. Upadający zadłużony USrael z upadłymi miastami jak Detroit, Gary, Chicago, Los Angeles …
  upadłymi mediami, przemysłem filmowym i muzycznym promowaniem lgbtq …
  Upadłe Niemcy gdzie Usrael trzyma wojsko jakby byli ich kolonią podobnie jak 3RP Polin Ciekawe czy Biden obmacywał Merkel ?
  Rosja to wykorzysta

 6. No przecież ominięcie Polski i Ukrainy przez rosyjskie gazociągi to dla Niemiec i USA złoty interes bo Niemcy będą sprzedawać tym krajom rosyjski gaz a Amerykanie swój. Oczywiście drożej. A najgorzej na tym wyjdzie Polska bo w ramach wspierania „ukraińskich braci” w ich antymoskiewskiej krucjacie będą dostarczać rosyjski gaz z Niemiec Ukraińcom, na własny koszt, nie biorąc pieniędzy za przesył. O ile w ogóle nie za darmo albo za półdarmo.

 7. W erze chipow to twoj zakup bedzie szybko zlokalizowany przez sprzedawcow, obojetnie gdzie bys go nie postawil i zlikwidowany lub beda kody zmienione. Kupic kilka sztuk, rozebrac na czesci i w ,,piwnicy,, swoje produkowac,tak jak to robia mozni tego swiata.

 8. Jak pierdyknie, to co jest przewidziane, to te chazarskie hybrydy się rozsypią, bo ich niskie energie, nie wytrzymają wysokich energii ŚWIATŁOŚCI ŹRÓDŁA WSZECHRZECZY, i skończy się ich pobyt na tej Przepięknej Błękitnej Planecie Ziemi.

 9. Jak popisowe pacynki nie znają jeszcze porozumienia to na pewno mocno drepczą, czy mogą w tej sytuacji choćby pierdnąć.

 10. A może by tak zesrane mendia przypomniały genezę powstania NS ll wraz z naszym w niej udziałem.Przy okazji można wspomnieć o kradzieżach gazu z rurociągów przesyłowych przez Ukrainę.Tu was nie ma.Cóż,wam wystarczy wina Putina.No i ,zasługi” CIA.

Comments are closed.