Buta i bezczelność. Lapid poskarżył się Waszyngtonowi. Szef MSZ Izraela poprosił o pomoc w zablokowaniu polskiej ustawy

Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP

Izraelski dziennik „Haaretz” poinformował, że minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zwrócił się do Waszyngtonu o pomoc w wywarciu nacisku na Warszawę.

Lapid miał poprosić o pomoc administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o wsparcie ws. powstrzymania polskiego rządu przed wprowadzaniem przepisów, które miałyby jakoby ograniczyć możliwość ubiegania się o odszkodowania przez osoby ocalałe z Holokaustu i ich rodziny za mienie skradzione oraz zniszczone przez Niemców.

Nad nowelą Kodeksu postępowania administracyjnego pracuje aktualnie Senat. „Zgodnie z propozycją, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania” – przypomina dorzeczy.pl.

Już w zeszłym miesiącu świeżo upieczony szef izraelskiej dyplomacji pozwolił sobie na publiczną krytykę wobec polskiego ustawodawstwa. Teraz postanowił poskarżyć się Waszyngtonowi, poruszając temat w rozmowie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. „Inni urzędnicy MSZ Izraela omówili tę kwestię również ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie” – podaje „Haaretz”.

Na początku lipca, na posiedzeniu senackiej komisji ws. nowelizacji Kpa głos zabrała m.in. charge d’affaires ambasady Izraela Tal Ben-Ari Yaalon. Wyraził wtedy zwoje obawy związane z podejmowanymi zmianami.

– Ocaleni z holokaustu mają tytuł historyczny, moralny i prawny do przedstawienia swoich roszczeń i otrzymania odszkodowania należnego im za ich własność – mówiła.

– Łączenie Holokaustu z nacjonalizacjami komunistycznymi jest nieuprawnione, nieuczciwe i cyniczne. Nacjonalizacje były procesem powszechnym, które dotykały w równym stopniu Polaków, którzy tak samo jak polscy Żydzi, każdego dnia niemieckiej okupacji drżeli o własne życie – odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Polityk dodał, że nowelizacja Kpa realizuje postanowienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, zmierzające do powstrzymania tzw. dzikiej reprywatyzacji.

– Słuszny sprzeciw od lat budzi fakt oczekiwania wynagrodzenia krzywd komunistów przez wolną Polskę bez limitu czasowego. Polska musiałaby po raz wtóry płacić za skutki wojny, której była ofiarą, a następnie oddana pod ręce nowego okupanta. Za rządy tego okupanta mamy dziś płacić i to jeszcze pod cynicznym szantażem równania nas ze sprawcami zbrodni. To niegodne, niemoralne i nieakceptowalne – mówił wiceszef MS.

14 KOMENTARZE

 1. Teatr będzie przedłużał się ku uciesze gawiedzi. Tymczasem już Polska jest ograbiana pod przykrywką podwyżek cen. Paliwo, gaz, prąd, woda, zusy, itp.itd. drenują nasze kieszenie. Kupowałem wczoraj stal. Czarna blacha 12zł/kg, czarny płaskownik 8zł/kg. O cenie aluminium i miedzi Winnickiego nie wspomnę…

   • Od czasu, gdy w Jułeseju wygrało lewactwo, Judesej jest już jawnym wrogiem Polski. Nordstrimek, elgiebety, roszczenia bezspadkowców… A wspierania zero.

 2. Przedstaw akt własności, a my już ustalimy, kto to wszystko przejął, ale pewnie „mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym, bo to wcale nie jest podobna” hahaha.

 3. Co może się należeć temu, kto nie bronił kraju, do którego został przyjęty, gdy uciekał przed prześladowaniami?

 4. Wszystko to lipa ,żydzi już przejęli majątki np.na prawie fikcyjnego zasiedzenia. A teraz chcą ,żeby prawdziwi Polacy nie mogli kwestionować tych niesprawiedliwych wyroków sadowych.

 5. To są polscy obywatele cuchnący ż… i majątek zostaje tutaj. A propos podczas II WŚ był taki twór jak izrael?

 6. Typowe dla żydów. kłamstwo, oszustwo, mataczenie to ich modus operandi. Połowa młodych Amerykanów uważa że nazistami byli Polacy i to Polacy mordowali żydów w obozach.

 7. Ustawa dodajmy – wg mojego pobieżnego oglądu, przyznaję – dotyczy sytuacji, gdy można ustalić właściciela lub pseudowłaściciela i absolutnie nie dotyczy mienia „bezspadkowego”. Jakkolwiek Ż są zainteresowani też mieniem „spadkowym” (testamenty/upoważnienia pisane przez 130 latków w nieistniejących kancelariach notarialnych), to sądzę, że te swoje „protesty” dzisiejsze, będą przedstawiać jako kolejny argument, by „oddać odszkodowania” za mienie „które Polacy zagrabili i nie chcą oddać”

  • Nie mogę – niestety – wykluczyć, że m. in. po to przyjmowana jest ta zmiana ustawy KPA. By „ułatwić oskarżenia”…

 8. my też powinny się zgłosić do Hameryki ze skargą, że nas chcą okraść w biały dzień i zażądać zablokowania tego kraju i nałożenia sankcji na nich za kradzież zuchwałą, jak prawi pewien mądry prawnik; a co nam szkodzi; zawalić ten ichniejszy sejm czy senat podaniami; nie mają co robić, to se poczytają te nasze podania; w końcu się dowiedzą, że jest taka kraj i gdzie leży;

Comments are closed.