Lekarz w ubraniu covidowym.
Lekarz w ubraniu covidowym - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Pandemia COVID-19 okazała się okresem żniw dla nieuczciwych lekarzy. Łóżko w państwowym szpitalu w Peru można było dostać za 80 tys. złotych.

82 tys. soli, czyli ok. 80 tys. złotych – taką łapówkę trzeba było zapłacić za łóżko w państwowym szpitalu na oddziale intensywnej terapii w Peru. Sprawę policji zgłosił brat cierpiącego na COVID-19.

Do sytuacji doszło w państwowym szpitalu Guillermo Almenara Irigoyen w Limie. W środę policja aresztowała dziewięć osób, w tym osoby z władz lecznicy.

REKLAMA

Państwowy szpital jest administrowany przez system ubezpieczeń społecznych EsSalud i zapewnia „bezpłatną” opiekę. Ceną są gigantyczne. Do tego trzeba ustawić się w monstrualnej kolejce i być gotowym na bardzo długi czas oczekiwania na pobyt w lecznicy, która ma zaledwie 80 łóżek na oddziale intensywnej terapii.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Skandal szybko skomentował peruwiański minister zdrowia Óscar Ugarte. „To całkowicie naganne. Nie możemy igrać z życiem ludzi” – stwierdził Ugarte.

To nie pierwsza afera korupcyjna, która wywołała oburzenie mieszkańców Peru. Pandemia COVID-19 skończyła się już kilkoma dymisjami w rządzie.

Powodem były m.in. preferencyjne procedury szczepień przeciw COVID-19 dla niektórych urzędników. Gdy sprawa wyszła na jaw, minister spraw zagranicznych i minister zdrowia podali się do dymisji.

Pod koniec maja w Peru potroiła się liczba ofiar śmiertelnych pandemii. Natomiast w okresie najwyższej liczby nowych przypadków COVID-19 niektórzy pacjenci wybrali leczenie w drogich, prywatnych szpitalach.

Źródło: Radio Zet

REKLAMA