Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban (L) Foto: PAP/Radek Pietruszka
Obrazek ilustracyjny/Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i szef Rady Medycznej prof. Andrzej Horban (L) Foto: PAP/Radek Pietruszka
REKLAMA
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prof. Andrzej Horban wraz z Radą Medyczną zastanawiają się nad dopuszczeniem mieszania szczepionek.

Chodzi o osoby, które źle zniosły przyjęcie pierwszej dawki szczepionki. Gros z tych osób zrezygnowało ze swojego terminu drugiej dawki i na wizycie po prostu się nie pojawiło.

Niedzielski wraz z Horbanem zastanawiają się, jak przekonać te osoby, by jednak po drugą dawkę się zgłosili. Wpadli na pomysł i rozważają mieszanie szczepionek.

REKLAMA

Tej części osób, która reagowała niedobrze na pierwsze podanie, być może trzeba udostępnić możliwość zaszczepienia się drugą dawką innego preparatu – oznajmił Niedzielski.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Czy będzie trzecia dawka szczepionki?

Z kolei w Radiu Wrocław Niedzielski był pytany o doszczepienie trzecią dawką.

Pojawiają się zakusy producentów, żeby nas przekonywać do tego [zaszczepienia trzecią dawką], ale my też staramy się wyważyć jaka jest wartość dodana tej kolejnej dawki. Póki co, też patrząc na to, co dzieje się w innych krajach, czyli chociażby decyzje amerykańskiego FDA, że ta trzecia dawka nie ma uzasadnienia naukowego, czyli po stronie badań klinicznych. Pojawiają się nowe mutacje. Być może, jeżeli pojawi się pewna mutacja, która nie jest już objęta tym dotychczasowym zakresem ochronnym szczepienia, to trzeba będzie się realnie zastanowić czy ta trzecia dawka wtedy ma rację bytu – obwieścił Niedzielski.

REKLAMA