Prof. Kuna: Trzeba przestać używać słowa pandemia i zacząć traktować tego wirusa normalnie

Prof. Piotr Kuna. / foto: YouTube
Prof. Piotr Kuna w rozmowie z portalem medonet.pl ocenił przyjętą w naszym biednym kraju „strategię walki z koronawirusem” jako błędną. Jak podkreślał, wystarczyło zrezygnować ze straszenia społeczeństwa, zacząć mówić prawdę i tłumaczyć wyniki badań naukowych – zamiast grać na emocjach.

Zdaniem prof. Kuna najwyższy czas przywrócić ludziom normalne życie i zacząć traktować koronawirusa tak samo jak wszystkie inne sezonowe wirusy.

– Obecnie pandemia została zdefiniowana w oparciu o liczbę dodatnich wyników testów na obecność wirusa w populacji określonej wielkości. Dodatkowo stosuje się bardzo czułe metody diagnostyczne – RT-PCR, które wykrywają już 10 – 20 fragmentów materiału genetycznego wirusa, stąd wiele dodatnich wyników, a brak objawów COVID-19, bo taka liczba cząsteczek wirusa nie jest zdolna do wywołania choroby – zaznaczył naukowiec.

– Moim zdaniem jedyne twarde kryteria to liczba chorych na OIOM i zgony wywołane jedynie wirusem SARS-CoV-2, gdyż wiadomo, że każda infekcja zaostrza i pogarsza choroby przewlekłe i to samo robi ten wirus – zastrzegł.

Prof. Kuna podkreślił też, że koronawirus SARS-CoV-2 to tylko jeden z mnóstwa podobnych patogenów. – Mamy bardzo wiele wirusów, które powodują infekcje dróg oddechowych. To są wirusy grypy, wirusy RSV, adenowirusy, to są też inne koronawirusy, wywołujące sezonowe infekcje. Żyliśmy z nimi, jak pani wie, przez tysiące lat i przeżyliśmy, czyli oswoiliśmy się i uważam, że tak samo należy oswoić się z wirusem SARS-CoV-2 – mówił.

Zaznaczył też, że równie niebezpieczna może być zwykła grypa. – Generalnie grypa jest wciąż groźna dla cierpiących na choroby serca, układu krążenia czy nowotwory, gdyż zwiększa ryzyko zgonu. Jednak nikt nie mówi, że jest ona groźna dla zdrowych. Myślę, że w taki sam sposób następuje adaptacja do nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Ja to słowo podkreślam – nowego koronawirusa – dodał.

Zdaniem prof. Kuny należy zrezygnować ze straszenia „czwartą falą” i powrócić do normalności.

– Moim zdaniem każda osoba w Polsce z tym wirusem już się zetknęła. Część populacji przechorowała, część się zaszczepiła i tak naprawdę powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z określenia czwarta fala. Trzeba też przestać używać słowa pandemia i zacząć traktować tego wirusa normalnie, jak każdego sezonowego wirusa wywołującego infekcję dróg oddechowych – podkreślił.

Ocenił też, że to, co dzieje się obecnie na świecie to „całkowite oddzielenie wiedzy na temat wirusa i jego epidemiologii od obecnych posunięć urzędników”. – Jak zatem mają się w tym odnaleźć obywatele, którzy nie posiadają wiedzy medycznej? – pytał.

– Powiem więcej, w tej chwili Wielka Brytania raportuje prawie 50 tys. dodatnich wyników testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, i kilkadziesiąt zgonów dziennie wywołanych wariantem Delta, z tego dwie trzecie (66 proc.) zmarłych to osoby już zaszczepione. Pomimo tego od 19 lipca całkowicie znosi obostrzenia związanych z pandemią. Po prostu liczba zgonów w stosunku do liczby zakażonych jest bardzo mała i nie obciąża już systemu opieki medycznej. Wyniki są zbliżone do ryzyka wywołanego wirusem grypy. To pokazuje, jak skuteczne w zapobieganiu zgonom było przechorowanie i szczepienie – zaznaczył.

Jak podkreślał prof. Kuna, koronawirus „już spowszedniał i nie powinien być traktowany w sposób szczególny”.

– Zatem epatowanie tym, ile jest osób z dodatnim wynikiem, i straszenie nie mają żadnego związku z obecną wiedzą, z tym, co się dzieje… Być może służy to innym celom, nie wiem jakim, ale na pewno nie zdrowiu publicznemu i nie obywatelom w szerokim tego słowa znaczeniu. Co do tego nie mam wątpliwości – twierdził.

Zaznaczył również, że należy „pozwolić ludziom normalnie funkcjonować i odejść od restrykcyjnych obostrzeń tam, gdzie nie jest to naprawdę konieczne”.

Źródło: medonet.pl

21 KOMENTARZE

 1. Może mam nieco zły obraz, ale medonet postrzegam jako stronę propandemiczną. Tam nakręcali fobię, niby to fachowo informując. Jednak nie napotkałem (zaglądałem jakieś 20x) tam głosu rozsądku – czy ktoś to może potwierdzić?

  • Medonet to portal Onetu, co wszystko tłumaczy, skoro umieścili wywiad z prof. Kuną, to znaczy że jest plan zmiany kowidowej narracji.

   • Tu nie chodzi o nic innego jak tylko żeby ludzi namawiac na szpryce tak jak to kuna powiedział. Jasno podkreśla ze szpryca pomogła i ozdrowieńcy. Wiec artykul na niemieckim portalu pojawił sie tylko poto właśnie że widza że ludzie sie nie garną to przez przymus to taką zachęta ze niby musimy tak żyć. Poto cala ta zmiana strategi bo tylko szprycac teraz sie liczy bo wiadomo o co chodzi.

   • Dzięki, nie wnikałem, a sama nazwa sugeruje ;-)
    Ta zmiana narracji może wystąpić np. za pół roku, oni to wszystko sobie rozplanowują.

     • O, dobrze, że na to wpadłeś :-)
      Właśnie to miałem na myśli, że być może robią sobie miejsce pod „2 kroki w tył” – nie po to, by się w ogóle wycofać, tylko, by zmylić nas, a potem uderzyć ze zdwojona siłą. Wiadomo, że rozgrywają społeczeństwo – trochę dokręcą śrubę, trochę poluzują.

 2. Pojawienie się więc tam takiego głosu może być pewną oznaką, pewnym balonem próbnym. Przyszło mi do głowy, że może „ci za kurtyną” mogą rozważać wycofanie się ze straszenia, a ich narracja przybierze +- taki dźwięk: „nasze obostrzenia miały sens, przecież wiele osób chorowało i umierało, wyszczepiliśmy się, nabraliśmy odporności, woleliśmy zapobiegać katastrofie, przecież życie ludzkie jest bezcenne.”
  Uwrażliwiam – byśmy nie dali się zwieść, bo społeczeństwo odetchnie i zapomni.

 3. Mądrego aż miło posłuchać w tym schizolskim świecie kowidiotów owiniętych brudną szmatą.

  Jednak trochę wymiękł twierdząc, że szczepienie częściowo pomogło, skoro 2/3 zgonów to osoby zaszczepione, a mniejszość 1/3 to niezaszprycowani.

   • To nie musi być tak. Że gra, to jasne, tylko kto i kim gra.
    Prof. Kuna może mówić szczerze (nie znam gościa, ale ta wypowiedź jak na mainstream’owego lekarza jest całkiem sensowna), a sterujący grą dali mu się wypowiedzieć na łamach Onetu – po to, by coś uzyskać.

    • Wiesz dlaczego takim jak on nie wierzę bo jakoś wcześniej nie wzięło go na szczerość. Jakby byl szczery to by się od początku wystawił za paroma innymi lekarzami którzy przez swoją szczerość stracili pracę albo byli obrzucani g. wnem. Nikt nie mówi nigdzie na swiecie w mediach głównego ścieku prawdy bo jak ją powiedza to sa usuwani i kasowani jak ostatmio pani doktor Katarzyna Ratkowska na polszmacie caly program usunęli. Więc jak on mógł takie coś powiedzieć i nie zniknęło to znaczy że ustawka.

 4. wiadomo, że to światowa operacja finansowo-polityczno-socjotechniczna pod pretekstem wirusa. Kto ma zarobić ten zarobi, kot ma przejąć własność – ten przejmie. Kto ma Zdobyć więcej władzy – ten zdobędzie.
  Kogo z nich obchodzą ci co umarli? Na pewno żadnego z powyższych. Ciekawe, że jakoś nie było słychać o śmierci kogoś b.sławnego, bogatego czy ważnego z powodu c19….

 5. Mam w rodzinie bliskiego który będzie zmagał się z powikłaniami po grypie do końca życia. Czytałam wywiad prof. Kuny ,który radzi aby zażywać wit. D3 oraz jeść kwaszoną kapustę przeciw wirusom. Ja polecam miksturę na bazie czosnku, cytryn, miodu. Rewelacyjnie działa.

Comments are closed.