Biorą się za najmłodszych. Europejska Agencja Leków dopuszcza stosowanie szczepionki Moderny u dzieci w wieku 12-17 lat

Szczepienie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Facebook
Szczepienie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Facebook

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła w piątek do użytku szczepionkę na Covid-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Ma być stosowana w taki sam sposób, jak u osób od 18 lat wzwyż.

„Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA zalecił rozszerzenie wskazania do stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna o dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Szczepionka jest już dopuszczona do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych. Stosowanie szczepionki u dzieci w wieku od 12 do 17 lat będzie takie samo jak u osób w wieku 18 lat i starszych. Podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć (…) w odstępie czterech tygodni” – poinformowała EMA w komunikacie rozesłanym do przedstawicieli mediów.

Działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę nie zaobserwowano objawów Covid-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę – poinformowała Agencja. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

NCzas/PAP

2 KOMENTARZE

  1. Nie szczepionka, a produkt inzynierii genetycznej, już wiadomo, że powoduje zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia u młodych. Toksyna gromadzi się w jądrach i jajnikach więc bezplodność murowana, Jakie będą odległe powikłania dla rozwijających się organizmów okaże się za dwa lata.

  2. Jeżeli w wyniku szprycy na dziecku będzie ono kalekie to wtedy nikt wam nie pomoże!
    Lekarze rządowi zaraz wyszukają choroby współistniejące!
    Ku przestrodze!

Comments are closed.