Nowa przeglądarka Google’a zrobi skan twarzy zanim włączy tryb „prywatny”

Google Chrome
Google Chrome
Google Chrome 92, czyli nowa wersja przeglądarki Chrome, została wzbogacona o kontrowersyjną opcję – skan twarzy podczas przeglądania internetu w trybie incognito.

To najnowsza aktualizacja w wersji na smartfony Apple’a. Podczas korzystania z trybu prywatnego Google będzie mógł aktywować w przeglądarce Face ID, czyli skaner twarzy w iPhonie.

Brzmi przerażająco? Przecież tryb incognito zazwyczaj uruchamia się dla złudnego wrażenia prywatności – skanowanie twarzy raczej go nie zapewnia.

Użytkownicy iPhone’ów wystraszyli się nie na żarty – wiadomo do czego bardzo często służy incognito i mało kto chciałby w takiej sytuacji być podglądany przez kamerkę.

Po co w ogóle taka opcja? Chrome twierdzi, że ma służyć do blokowania dostępu do otwartych kart, czego nie da się zrobić w Safari.

Tych, którzy obawiają się, że za kamerką będzie krył się żywy człowiek (np. haker), Chrome uspokaja, że jego zabezpieczenia na to nie pozwolą.

Na szczęście, póki co, funkcja ta będzie opcjonalna, a Face ID można zmienić na kod. Sam pomysł jest jednak niepokojący.

Źródło: spidersweb.pl

11 KOMENTARZE

 1. Użytkownicy iPhone mogą zakleić kamerkę taśmą nie używać przeglądarki szpiega przeglądać internet mając na twarzy zdjęcie Jasia fasoli .

 2. „Permanentna inwigilacja”…
  A nie można wyłączyć kamerki i włączać ją tylko wtedy, kiedy się chce? Nie znam się na iPhone’ach.

 3. A nie mozna nie uzywac smartfona, tylko jak juz trzeba, to zwyklej „przedpotopowej” komorki? :) Jedynym sposobem wylaczenia kamerki jest jej zaklejenie, ew. wydlubanie.

 4. Na szczęście jest ungoogled chromium, gdzie wszystkie „mundre wynalazki” googla są usunięte, albo zablokowane.

 5. Przez tysiące lat cały rozwój techniki i postęp naukowy skierowany był na wymyślanie bardziej skutecznej broni, tak aby szybko zabić wroga. Dzisiaj technika wojskowa umożliwia zabicie wszystkich na Ziemi w krótkim czasie. Dlatego od kilkudziesięciu lat cały rozwój techniki jest ukierunkowany na inwigilację każdego mieszkańca Ziemi. Zabicie ich nic nie da, bo zabici nie generują zysku dla korporacji i banków. Tak ja Niemcy zrezygnowały z wojen i stworzyły UE.

 6. Sposoby, aplikacje ‚zapewniające’ anonimowość tworzone są tylko po to, żeby skupiali się wokół nich ludzie chcący ją zachować, a więc „podejrzani”. Komuna stworzyła KOR nie po to, żeby kogokolwiek bronić, ale żeby mieć na widelcu „dysydentów’. Podobną rolę spełnia obecnie KORfederacja. Konspira sama się ujawnia!

  • Tylko to nie jest konspira a jawna oficjalna i jak najbardziej prąca do przodu jedyna prawdziwa aktywna opozycja więc chyba nie czaisz boba.

 7. Haha no troche jak te dane anomiowe w rządowej podpierdolce, niby anonimowe ale na poczatek trzeba podac pesel itd :)

Comments are closed.