Nowy schemat szczepienia. Resort Niedzielskiego opublikował komunikat

Niemcy/Strzykawki Źródło: Pixabay
Strzykawki Źródło: Pixabay
Ministerstwo zdrowia opublikowało w piątek komunikat o schematach mieszanych szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz Janssen.

Resort podał w komunikacie, że decyzja o dopuszczeniu zapadła na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej.

Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 potwierdzanie Unijnym Certyfikatem Covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria, Comirnaty, Spikevax, w przypadkach gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało m.in. „z konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji, gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19”.

Zastosowanie schematu mieszanego dopuszczono także, gdy wynika on z „podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej”.

Przyjęto także możliwość podania innej szczepionki w ramach drugiej dawki szczepienia w wyniku błędnego działania personelu medycznego.

MZ poinformowało, że w przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Brak jest wskazań do podania trzech dawek szczepionek.

Podanie szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.

MZ wskazało, że wystąpienie niepożądanego działania po podaniu szczepionki, w tym Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego (NOP), powinno zostać odnotowane zgodnie z procedurami, a informacja na temat NOP powinna zostać udokumentowana (również w Karcie Szczepienia) na lekarskiej wizycie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciwko COVID-19 w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta.

W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.

22 KOMENTARZE

 1. To tak jak w wojsku – jak z poprzedniego dnia została jakaś zupa, a dziś robi sie drugą – to sie miesza obie razem, żeby sie nie zmarnowało. Jadłem takie wynalazki w wojsku.
  Ktos wziął w łapę więc trzeba zjeść te szprycę.

 2. Najlepiej od razu wszprycować sobie wszystkich czterech producentów, poprawić sputnikiem i chińską dla pewności, no i można w kowidowym kombinezonie, przyłbicy i maseczce kowidioty lecieć w kosmos na planetę szczęśliwości kowidian.

  • Żeby przetłumaczyć na polski – ryzyko jest niewielkie, bo nie „podlegają polskiej jurysdykcji”, zaś korzyści są oczywiste.

 3. A co się stanie z drugimi dawkami przeznaczonymi dla tych którzy (na złość niedzielskiemu i naczelnikowi) „odwalili kitę” po przyjęciu pierwszej dozy?
  Czy tu będzie wykorzystywana zasada obowiązkowego dziedziczenia przez najbliższych członków rodziny?
  A co z dawkami „bezspadkowymi”, może otrzymają je członkowie pewnego plemienia ze wzgórz Golan, którzy tak chętnie i obcesowo wyciągają łapy po każde mienie bezspadkowe?

 4. Hahaha jaki to jest kabaret :) Nie wiedziałem, że taka rokująca cywilizacja tj. europa, skończy tak tragicznie głupio : )

 5. kto ma k uwa te kożyści poza łapówkami .chciałem zachorować na covida żeby mieć spokój i co ….kuwa nie mogę . chyba sobie go wszczepie i to może być ta kożyść

  • Skoro nie zachorowałeś na covida do tej pory to znaczy że chorowałeś w przeszłości na poprzednie warianty, SARS, MERS, lub te które wywołują tyko katar.
   Nabyta odporność o ile jest naturalna, jest wieloletnia, kto był chory kilkanaście lat temu dziś ne choruje na covid, jeśli nie wierzysz zrób sobie test ilościowy przeciwciał Korwin pisał jak i gdzie.
   Na pewno masz przeciwciała po niedawnym kontakcie tyle że nie zachorowałeś bo jesteś odporny i tak już pozostanie.

   • „Skoro nie zachorowałeś na covida do tej pory to znaczy że chorowałeś w przeszłości na poprzednie warianty, SARS, MERS, lub te które wywołują tyko katar.”
    To nie jest prawda. Pieprzysz.

    „Korwin pisał jak i gdzie.”
    Korwin nie wie nic. Niech szuka innych zrodel.

 6. To przestaje być śmieszne, zespół zbirów rekomenduje nie mając żadnych badań, wczesniej producenci mówili, że nie wolno mieszać.Nikt już nie pamięta, że preparaty miały być przechowywane w temp. -80, a teraz trzymają w zwykłych lodowkach. Schemat szprycowania zamiast schematu leczenia, oni muszą skończyć jak faszyści sądzeni za zbrodnie przeciwko ludzkości w Norymberdze.

 7. Jaką firmę ma pozwać rodzina zmarłego, który najpierw przyjął szprycę X, a potem szprycę Y ? Kazdy z producentów będzie obstawał przy tym, że to nie ich produkt doprowadził do zgonu. I o to tutaj moze chodzić… Nie będzie żadnych odszkodowań. No chyba, że to ktoś z rodzin smoleńskich. Oni dostaliby miliony…

  • Nikt nie odpowiada za nic… Firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają za problemy po eksperymencie medycznym a reszta ma OC od tego – mówi o tym ustawa z chyba 20/12/2020…

 8. Tak naprawdę odporny na covid jest ten,który przechorawal,objawowowo czy bezobjawowo.Szczepionka na covid to taki sam pic jak szczepionka na grype.Ludziom tylko się wydaje,że dużo wiedzą i dużo mogą.Pycha kroczy przed upadkiem.

 9. Panie Boże Miłosierny zakończ paroksyzmy obłąkanych, powołaj ich do siebie i uwolnij owieczki swoje umiłowane od namolnych dewiantów. Amen.

 10. Dane VAERS opublikowane dzisiaj przez CDC wykazały łącznie 491 218 zgłoszeń zdarzeń niepożądanych ze wszystkich grup wiekowych po szczepionkach COVID, w tym 11 405 zgonów i 48 385 poważnych obrażeń w okresie od 14 grudnia 2020 r. do 16 lipca 2021 r.

 11. Zapomnieli powiedzieć ze istnieje jeszcze inna mieszanka: tlenek grafenu w szczepionce plus mikrofale pulsacyjne 5G – nie jest to najlepszy przepis na długowieczność.

Comments are closed.