Polacy zapłacą więcej. W 2022 roku wzrośnie podatek od domów

Mężczyzna w szoku, pusta kieszeń, Mateusz Morawiecki Źródło: Pexels, Pixabay, FB/Prawo i Sprawiedliwość, collage
Mężczyzna w szoku, pusta kieszeń, Mateusz Morawiecki Źródło: Pexels, Pixabay, FB/Prawo i Sprawiedliwość, collage
Inflacja w I półroczu wyniosła 3,6 proc. i o tyle właśnie wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku.

Na podstawie wskaźnika inflacji oblicza się maksymalne stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych oraz opłat lokalnych: miejscowej, uzdrowiskowej, targowej i reklamowej.

Wskaźnik inflacji co roku w lipcu ogłasza GUS. W tym roku jest to 3,6 proc. Minister Finansów przeliczy stawki i opublikuje je w specjalnym obwieszczeniu.

To będzie informacja dla samorządów – o tyle mogą podnieść stawki podatków lokalnych do maksymalnego poziomu.

Portal Interia policzył o ile więcej zapłacą Polacy w 2022 roku. Za grunty (klasyfikowane jako pozostałe) stawka wzrośnie o 2 gr za 1 m kw. (wyniesie 0,54 zł). Stawka za mieszkania oraz domy wzrośnie o 4 gr za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków (wyniesie 0,89 zł).

Stawka za działki o powierzchni 1000 m kw. wzrośnie o 20 zł w skali roku, za 50-metrowe mieszkanie o 2 zł. Dodatkowo za miejsce postojowe wzrośnie o 31 gr (wyniesie 8,68 zł) za 1 m kw.

„W rezultacie za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe trzeba więc będzie zapłacić 8,2 zł więcej niż w tym roku” – podaj portal Interia.

Po kieszeniach dostaną również przedsiębiorcy. Stawka za grunty wzrośnie dla nich o 4 gr (wyniesie 1,03 zł), a za budynki o 0,90 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej (stawka wyniesie 25,74 zł).

Więcej zapłacą także właściciele samochodów ciężarowych. Będzie to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie. „Przykładowo w 2022 r. właściciel samochodu ciężarowego o masie do 5,5 tony zapłaci maksymalnie 912,48 zł – o 31,71 zł więcej niż w tym roku” – wylicza Interia.

Wzrosną również stawki maksymalne opłat: targowej (o 29,64 zł) – w 2022 r. wyniesie 852,75 zł, miejscowej (o 13 gr) – wyniesie 3,52 zł, uzdrowiskowej (o 17 gr) – wyniesie 4,83 zł, reklamowej (części stałej – o 10 gr, a zmiennej o 1 gr) – wyniesie odpowiednio 2,80 zł i 0,25 zł.

Źródło: Interia

8 KOMENTARZE

  1. Nie to nie jest normalne.To jest efekt rzadow bolszewickich glabow, ktorzy o np. krzywej Laffera i innych zjawiskach z ekonomii nigdy nie slyszeli.

    • „Krzywa Laffera” jest koncepcja, ale za to wplywa na poziom podatkow i w duzej mierze odpowiada za budzet panstwa i wartosc pieniadza. Zjawisko inflacji jest powszechnie przyjeta sila napedowa ekonomii. Za tym podazaja zarobki, oraz ceny uslug.

  2. QWA żywność i usługi drożeją o 25-35% a Wy tu mącicie 2gr za m2 mieszkania! Zajmijcie sie poważnymi tematami.

Comments are closed.