To koniec fajerwerków? Pojawił się projekt ustawy

Policjant, fajerwerki Źródło: PAP, Pixabay, collage
Policjant, fajerwerki Źródło: PAP, Pixabay, collage
W Warszawie odpalać fajerwerki będzie mógł tylko Rafał Trzaskowski? Wycofanie z prywatnego użytku petard hukowych i fajerwerków zakłada projekt ustawy, złożony w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o uniknięcie sytuacji, które „narażają zwierzęta na cierpienie, utratę zdrowia lub życia”.

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz ustawie o materiałach wybuchowych, przeznaczonych do użytku cywilnego wprowadza zakaz używania „wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3”, czyli np. petard hukowych i fajerwerków.

Co ciekawe – tyczy się to tylko prywatnych osób, więc ratusz będzie mógł sobie organizować imprezy. Według projektu zakaz używania tych środków nie będzie dotyczył przedsiębiorców i jednostek naukowych. Rada gminy, w myśl projektu, będzie mogła określić 31 grudnia i 1 stycznia jako dni, w których zakaz prywatnego użytku wyrobów pirotechnicznych nie będzie obowiązywał.

– Temat związany z petardami i fajerwerkami istnieje głównie w okolicach Sylwestra. Składamy ten projekt wcześniej licząc na to, że do Sylwestra zdąży być uchwalony – powiedziała szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (KO).

– Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym. Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym – zaznaczyła Piekarska.

Powiedziała, że „petardy odpalane w okolicach Sylwestra powodują duży stres zwierząt, a także wpływają na to, że zwierzęta budzą się z zimowego dnu”. – Ponadto po Sylwestrze bardzo często widać trupy ptaków, które leżą na ulicach – mówi Piekarska.

– Zostawiamy możliwość, że fajerwerki będą mogły odpalane przez filmy profesjonalne czy np. organizowane przez samorządy – dodaje.

Posłanka KO wyraziła nadzieje, że ustawa zostanie przyjęta szybko, bo jest mało kontrowersyjna politycznie. Jak zaznaczyła, wielokrotnie problem petard hukowych był podnoszony na posiedzeniach parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt (którego członkiem jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński). – Myślę, że osoby, którym na sercu leży dobro zwierząt na pewno zagłosują za tym projektem – zaznaczyła Piekarska.

Źródło: PAP

16 KOMENTARZE

 1. To za mało. Należy zakazać też samochodów spalinowych- są głośne i kopcą, a na drogach często znajdowane są martwe zwierzęta. Co Pani na to pani poseł?

  • Używania elektrycznych aut też zakazać! Jadą cicho, więc rozjeżdżają obywateli czworonożnych jeszcze łatwiej niż głośniejsze auta spalinowe.
   Ale dobro nieszczęśliwej planety ważniejsze, zatem lewusy elektryki dalej będą promować. Tylko czemu się uparli na fajerwerki? Każdy martwy ptak to mniej CO2 w atmosferze, bo już nie oddycha.

 2. To niech zakażą też pojemników na szkło – spadająca butelka dzwoni i się tłucze, więc „biedna krówka, kotek i piesek puaczom!!1 ;-(„…

 3. Bardziej pilna jest ustawa zakazująca puszczania pierdów-tajniaków we wszelkich pojazdach komunikacji publicznej,we wszelkich obiektach wielkopowierzchniowych.Zakaz NIE obejmował by 3 osób,np.swobodnie można by było pierdzieć w gabinecie lekarskim,biurze poselskim,biurze urzednika itd,
  Uzasadnienie: w komunikacji i wielkich obiektach wdychać smród muszą przypadkowi,niewinni ludzie,w gabinetach zasiadaja winni wszelakich utrudnień zwykłym ludziom,więc ,,im się należy”

 4. No i dobrze! Kto jest fanatykiem strzelania,niech zgłosi się do najbliższego WKU w celu odbycia ochotniczego turnusu na poligonie wojskowym.Znajdzie się chociaż jeden taki,czy strach dupę ściska a zwieracze luzuje?

  • ja nie boję się żadnego huku,w przeciwieństwie do ciebie,rurkowcu z platfusem,odsłużyłem 2.5 roku, obrońco zwierzątek,A TY?

 5. Pan może plebs nie hahaha toż to zaczyna być średniowiecze hahah głupcy wszystkie prawa wam odbiorą a wy będziecie się cieszyć

 6. A ja jak mój piesek był mały i był sylwester trzymalem go na rekach i oglądaliśmy pokaz sztucznych ogni, potem gdy dorósł jak w nocy słyszał chuk to nurkowal pod firanke-zasłonę opierał łapki o parapet paczył w niebo i myrdał ogonkiem

 7. Ta sprawa jest blazenstwem i sluzy osmieszaniu sejmu. Sejm polskiego bantustanu moze zajmowac sie tylko bzdurami . Przylaczenie sie Kaczynskiego do tego idiotyzmu wskazuje na jego slaba umiejetnosc rozumienia rzeczywistosci. Ta inicjatywa moze miec drugie dno , poniewaz w petardach sa polprodukty mogace posluzyc do produkcji powazniejszych ladunkow wybochowych

 8. Taa…bo zwierzątka się stresują i cierpią przez huk petard…ale tylko w Sylwestra i podczas Marszu Niepodległości. Za to lewactwo, z poparciem Czajkowskiego i ekopopaprancow, podczas strajku macior może walić na potęgę

 9. Fajerwerki zatruwają powietrze :-( emitując substancje smogowe: siarkę, bar (zielony kolor), stront (czerwone). W piekle będzie dosyć siarki dla wszystkich , nie róbcie tego teraz, chyba że nie możecie się już doczekać wdychania oparów …

  • ty to codziennie wydalasz ,i to bardziej szkodliwe,w skali roku będzie z tona gówna,+ smród ,i co,obrońco zwierzątek.Dlaczego nikt nie bronil świnek,norek,gdy obecny rząd likwidowal zdrowe zwierzaki? gdzie byłeś ty???

 10. Zamiast uchwalenia ustawy „Stop 447” osły zajmują się fajerwerkami. Kto takich ćwierćgłówków wybiera?

Comments are closed.