W odmętach politycznej poprawności. Karp azjatycki uznany za przejaw rasizmu

Karp azjatycki/Fot. screen Wikimedia Commons
Karp azjatycki/Fot. screen Wikimedia Commons
Karp azjatycki otrzymał nową nazwę, gdyż stara została uznana za… rasistowską. Zmianę zainicjował amerykański urząd ds. ryb i dzikiej przyrody, aby uniknąć stosowania określeń negatywnie kojarzących się z azjatycką kulturą i ludźmi – podał dziennik „New York Post”.

Krytycy posunięcia uważają, że może ono dopiero nastręczyć problemów.

W kwietniu br. US Fish and Wildlife Service przemianował „karpie azjatyckie”, słodkowodne ryby siejące spustoszenie na Środkowym Zachodzie, na „karpie inwazyjne”.

– Chcieliśmy odejść od wszelkich określeń, które stawiają kulturę azjatycką i ludzi w negatywnym świetle – powiedział agencji AP dyrektor regionalnego biura Wielkich Jezior, Charlie Wooley.

Stan Minnesota już dawno temu przestał używać nazwy „karp azjatycki”, która odnosi się do czterech różnych gatunków, a grupa zwana Regionalnym Komitetem Koordynacyjnym ds. Karpia Azjatyckiego planuje zrobić to samo od 2 sierpnia.

Wieści o zmianie nazwy wywołały żartobliwe reakcje w mediach społecznościowych – podaje „NY Post”. „Czarna kawa jest następna (w kolejności do zmiany)”, a potem „chińskie jedzenie, meksykańskie jedzenie, białe kłamstwa, brązowy cukier etc.” – napisał jeden z użytkowników Twittera.

Kilku internautów zauważyło, że nazwa „karp azjatycki” odnosi się do faktu, że ryby zostały sprowadzone do USA z Chin do utrzymania stawów, zanim rozprzestrzeniły się na rzeki.

Inny inwazyjny gatunek – ćma cygańska – również niedawno został przemianowany przez Amerykańskie Towarzystwo Entomologiczne, ponieważ jego nazwa jest uważana przez część Romów za obelgę etniczną. Gąsienice ćmy cygańskiej opanowały w tym roku północną część stanu Nowy Jork, pozostawiając lasy bez liści, a okoliczne podwórka w odchodach gąsienic.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

  1. Azjatycki był neutralny, ale inwazyjny… to już jest stygmatyzowanie. Zastanawiam się, czy nie zgłosić tego do OMZIRKu…

  2. Równie ciekawy jest fakt, że w Minesocie funkcjonuje Regionalny Komitet Koordynacyjny ds. Karpia Azjatyckiego. Ciekawe kto ich zainspirował – Mrożek czy Hasek?

  3. Nastepny w kolejce to tzw. ‚ulomny Azjata’ czyli tatar z jednym jajem a potem ryba po grecku, fasolka po bretonsku, ruskie pierogi, yorkshire pudding, szwedzki stol i malaga.

  4. Czerniak… Czarna dżuma… Czarna polewka… Czarna godzina… Ciasto murzynek…
    Usuwajta lewaki, to będzieta się komunikować jak osły lub szympansy uuyyy uuyyy 😋

Comments are closed.