Judoka wycofał się z igrzysk, bo miał walczyć z Izraelczykiem. „Nie chcę sobie brudzić rąk”

Algierski judoka Fethi Nourine wycofał się z Igrzysk Olimpijskich.
Algierski judoka Fethi Nourine wycofał się z Igrzysk Olimpijskich, by nie stanąć oko w oko z Izraelczykiem. (Fot. YouTube/screen)
Algierski judoka Fethi Nourine (73 kg) wycofał się z olimpijskiego turnieju w Tokio, by uniknąć walki z Izraelczykiem Toharem Butbulem. Uargumentował to motywami politycznymi.

W pierwszej rundzie Nourine miał rywalizować z Sudańczykiem Mohamedem Abdalrasoolem i jeśli wygrałby, to jego kolejnym rywalem byłby Butbul. Izraelczyk awans do drugiej rundy ma z automatu – w pierwszej otrzymał tzw. „wolny los”.

Tymczasem Algierczyk w telewizji swojego kraju ogłosił, że rezygnuje ze startu w Japonii, by uniknąć pojedynku z Izraelczykiem.

Argumentował, że jego poparcie dla Palestyńczyków (chodzi o konflikt w Strefie Gazy) uniemożliwia mu sportowe konkurowanie z Izraelczykiem.

Nie chcę sobie pobrudzić rąk. Moja decyzja jest ostateczna. Ciężko pracowaliśmy, by dotrzeć na olimpiadę, a ta wiadomość (wyniki losowania – red.) była szokiem, prawdziwym grzmotem – oznajmił.

Do sprawy odniósł się również jego trener. Stwierdził, że judoka miał pecha w losowaniu trafiając na Izraelczyka, a innej decyzji w tej sytuacji nie mogli podjąć.

Podobnie Nourine postąpił w 2019 roku podczas mistrzostw świata, także w Tokio. Wtedy miał też walczyć z tym samym przeciwnikiem z Izraela.

W judo podobnych przypadków o podłożu politycznym było więcej w ostatnich latach. Na igrzyskach w Rio de Janeiro Egipcjanin Islam El Shahaby odmówił podania ręki Izraelczykowi Orowi Sassonowi. Rywalizacji z judokami z Izraela nie chciały także władze irańskiej federacji.

11 KOMENTARZE

  • A, to inna sprawa. Z tym, że – niech mnie jakiś historyk poprawi – w starożytnej Grecji na czas olimpiad wojny przerywano.
   Raczej chyba olimpiada powinna służyć pokojowi. Wiem, że to nieraz trudne, ale ludzie powinni pokonywać trudności.

 1. Konfederacyjno-peowska przyjaźń :
  Raz ordynarny niedźwiedź, kucnąwszy na łące,
  W dość niewybredny sposób podtarł się zającem.
  Zając potem chwalił się żonie przy obiedzie,
  – Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem.
  (Waligórski).

 2. Trzy narodowe sportu żydowskie:
  – judo,
  – żyd dyskiem,
  – szalom gigant.
  I ja nie startowałbym w tych konkurencjach.

  • Koszerkówka?
   Banksminton (zwany koszertką ) – przyznaję, że te 2 nazwy to już „na siłę”, naciągane nieco

 3. Popieramy, nie popieramy – nie podjął sam takiej decyzji. Nie to, że nie rozumiem powodów, ale… dość bezpieczne rozwiązanie. El Shahaby w Rio, mało, że przegrał, to niepodanie ręki i zakończyło jego karierę. Akurat niepodanie ręki mogło być spontaniczne, ta odmowa – nie. Pomimo powyższych uwag – decyzja dla mnie zrozumiała

 4. Ciut później. Jak zwykle – gigantyczna hipokryzja.
  Nourine, nie tylko konczy igrz., ale i zawieszony przez IJF. Powód podano „no kind of demonstration or political, religious or racial propaganda is permitted in any Olympic sites”

  Jednocześnie wszak, jak czytam, władzom „sportu olimpijskiego”, nie przeszkadza wiadome klękanie.
  Chce się womitować….

 5. Persowie dzisiaj nam pokazali dumę i waleczność, mała kara za konferencje żydowsko-amerykanską na naszej ziemi, tylko zdrajcy mogli do tego dopuścić!

Comments are closed.