Prokuratura postawiła po siedem zarzutów synowi i synowej Mariana Banasia

Marian Banaś - prezes NIK i Zbigniew Ziobro - Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. Foto: PAP
Marian Banaś - prezes NIK i Zbigniew Ziobro - Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. Foto: PAP

Syn prezesa NIK Jakub B., jego małżonka Agnieszka B. oraz dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. usłyszeli zarzuty – poinformowała PAP Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Wobec całej trójki zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policji.

W przypadku Jakuba B. poręczenie wyniosło 150 tys. zł, w przypadku Agnieszki B. – 50 tys. zł, a Tadeusza G. – 70 tys. zł.

W piątek dwaj mężczyźni zostali zatrzymani przez CBA w związku ze śledztwem, które w początkowej fazie dotyczyło składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez prezesa NIK Mariana Banasia. W sobotę rano wraz z żoną Jakuba B. cała trójka stawiła się w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie ogłoszono im zarzuty.

Jak poinformowała PAP prokuratura, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. przyznał się do bezprawnego ujawnienia prezesowi NIK Marianowi Banasiowi informacji na temat kontroli podatkowej i czynności prowadzonych wobec niego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

„Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła dziś Tadeuszowi G. sześć zarzutów. Dotyczą one także niezawiadomienia o przestępstwach polegających na złożeniu w podległym mu urzędzie skarbowym podrobionej faktury stanowiącej rozliczenia dofinansowania ze środków publicznych oraz niezłożeniu sprawozdania finansowego przez spółkę reprezentowaną przez Jakuba B., która uzyskała to dofinansowanie” – poinformowano.

Jakubowi B. oraz Agnieszce B. prokuratura przedstawiła po siedem zarzutów.

„Dotyczą one m.in. wyłudzenia z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa około 120 000 zł na renowację kamienicy oraz wyłudzenia podatku VAT w wysokości prawie 80 000 zł. Jak wynika z zebranych dowodów, Jakub B. i Agnieszka B. posłużyli się w tym celu podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 000 zł potwierdzającymi wykonanie robót budowlanych i szeregiem dokumentów poświadczających nieprawdę, m.in. wynagrodzenia za prace remontowe i protokół ich końcowego odbioru” – przekazała prokuratura.

Jak wskazano, podstawą do ogłoszenia wszystkich zarzutów był obszerny materiał dowodowy w postaci korespondencji elektronicznej, zeznań świadków i dokumentacji znalezionej w efekcie przeszukań, a także pozyskanej z urzędów państwowych. Zdaniem prokuratury dowody w jednoznaczny sposób wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynów zarzuconych podejrzanym.

Wobec Tadeusza G., który przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 70 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z prezesem NIK, Jakubem B. i Agnieszką B. Dodatkowo podejrzany został zawieszony w czynnościach służbowych pracownika Krajowej Administracji Skarbowej.

W stosunku do Jakuba B. i Agnieszki B. zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach po 150 tys. zł i 50 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z podejrzanym Tadeuszem G. (PAP)

7 KOMENTARZE

  1. Mam dziwne uczucie Déjà vu z gierek wokół Leppera. Ziobro wszedł w buty pozaprawnie uniewinnionego przez maliniaka kulasa, kamińskiego, i w historii Zbyniu zaPiSze się animatorem pisuarowej akcji doszywania garba, Banaś+, plus syn. Ponieważ historia kołem się toczy, znaki pokazują że czas schyłku pisich rządów nabiera przyśpieszenia…

  2. Nie zdziwie się, jak syn będzie prosił o azyl polityczny za granicą. Jest tylu dotkniętych tym kure*twem ludzi, taki kraj wielki (haha…) że nie potrafi stworzyć nędznej 100os. grupy param***ta*nej, tylko bez ludzi typu Olszański itd . Zauważcie, że inteligenci w PL o predyspozycjach fizycznych, a takich szukamy, zawsze będą się bać, a z czubkami po kulturystyce nie zrobisz wyłomu .

  3. Pozostaje tylko przypomnieć przykład Mateusza Piskorskiego o którym jakoś nawet Strasburg z Jourovą nie raczyli pamiętać.W końcu był nie tylko biały,ale i hetero.Przeżył tylko dlatego gdyż spec od samobójstw mial pelny kalendarz.Banaś jednak to zupełnie inny kaliber.Przeczytał mnóstwo faktur (a może i testamentów) które nie miały prawa istnieć.Zaś zera się rozmnożyły.

  4. Nieskazitelny Ziobro bierze udział w rozmontowywaniu NIK w celu ratowania już nie tylko afer PO, ale i przekrętów PIS-u?

    Zbyszek przez tyle lat nie wsadził ani jednej grubej ryby z największych afer, ograniczając się do marnych płotek i gnębienia ludzi za brak brudnej szmaty na nosie, powalając ofiarę na glebę przy współudziale pięciu radiowozów.

    Twuuu na te śmierdzące gierki, kiedy ministerstwo śmierci zamordowało 150 tys. ludzi, a reszta hien dorabia się na szprycowaniu baranów !!!

  5. „zdaniem prokuratury dowody w jednoznaczny sposób wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynów zarzuconych podejrzanym”. jaja sobie robią

Comments are closed.