Złe informacje dla miłośników kawy. Powinni to wiedzieć

Kawa jest dobra, bo jest smaczna i zdrowa! Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Kawa jest dobra, bo jest smaczna i zdrowa! Ale w nadmiarze może być szkodliwa. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Kawa to jeden z ulubionych gorących napojów na całym świecie. Gros osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez małej czarnej, a potem zaparzania kolejnej i kolejnej filiżanki. Czy picie dużej ilości kawy odbija się na zdrowiu? Opublikowano właśnie wyniki największego z dotychczasowych badań.

Eksperci z University of South Australia (UniSA) na łamach pisma „Nutritional Neuroscience” przestrzegają – brak umiaru w piciu kawy może zaszkodzić i to poważnie.

W największym, jak twierdzą, badaniu tego typu odkryli, że wysokie spożycie tego powszechnie lubianego napoju wiąże się z mniejszą objętością mózgu oraz podniesionym ryzykiem demencji i udaru. Do takich wniosków doszli po przeanalizowaniu danych na temat ponad 17 tys. osób – uczestników projektu UK Biobank.

Osoby, które piły ponad 6 filiżanek dziennie, miały np. aż o 53 proc. wyższe ryzyko demencji.

Dlaczego dużo kawy źle wpływa na nasze zdrowie?

„Kawa należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przy globalnym spożyciu na poziomie 9 miliardów kg rocznie, kluczowe jest, abyśmy zrozumieli możliwe konsekwencje zdrowotne. To najbardziej rozległe badanie powiązań między kawą, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru. To także największy projekt uwzględniający dane na temat objętości mózgu pochodzące z badań obrazowych oraz dużą liczbę czynników towarzyszących” – podkreśla Kitty Pham z UniSA.

Naukowcy przypominają, że demencja zaburza pamięć, myślenie, kontrolę zachowania i w końcu zdolność do wykonywania codziennych czynności. Na świecie, rocznie diagnozuje się ją u 50 mln ludzi, a np. w Australii stanowi drugą najczęstszą przyczynę śmierci, przy 250 osobach diagnozowanych dziennie.

Udar z kolei zatrzymuje dopływ krwi z tlenem do części mózgu, powodując uszkodzenia. Na świecie – przypominają badacze – jedna na cztery osoby w wieku od 25 lat będzie miała przynajmniej jeden udar w czasie swojego życia. W jednym roku oznacza to 13,7 mln osób, z których 5,5 mln umrze.

Dużo kawy szkodzi. To nie pierwsze takie badanie

Na szkodliwe dla mózgu działanie nadmiaru kawy wskazywały już inne projekty badawcze – przypominają autorzy nowej pracy, choć dokładny mechanizm takiego działania nie jest znany.

Nie trzeba jednak rezygnować z picia ulubionego napoju. Jak w wielu przypadkach, chodzi przede wszystkim o umiar.

„Badanie to dostarcza ważnego wglądu w związki między spożyciem kawy i zdrowiem mózgu, ale podobnie, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar” – zwraca uwagę prof. Elina Hyppönen, współautorka badania.

„Typowa dzienna konsumpcja mieści się pomiędzy jedną i dwiema standardowymi filiżankami. Choć oczywiście, miary objętości mogą się różnić, kilka filiżanek dziennie najczęściej nie jest niebezpieczne. Jednak, jeśli ktoś zauważa, że kieruje się w stronę sześciu filiżanek lub więcej, to powinien się zastanowić przed kolejną filiżanką” – mówi prof. Hyppönen.

Naukowcy dają jeszcze jedną radę – aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i obok kawy wypić także chociaż niewielką ilość wody.

13 KOMENTARZE

 1. Ja uprawiam seks średnio sześć razy dziennie. Czy to jest szkodliwe? Są jakieś badania na ten temat? Chętnie wezmę udział w takich badaniach.

  • Jedyne czym to grozi, to nieproporcjonalny rozrost mięśni aktywnej ręki, w porównaniu z drugą. Jeżeli będzie Pan używać obu, to niczym to nie grozi. Historie o rosnących między palcami włosach, to tylko bajki.

  • Jak się seksujesz w pupę, to możesz złapać kowida (w/g ostatnich ustaleń nad drogami rozprzestrzeniania się tego niesfornego wirusa).

 2. Może lepiej nie przepisujcie takich pierdoletów, bo teraz piszą, że może szkodzić, potem inni napiszą, że może wspomagać. Podobnie z winem, czekoladą, herbatą, itp. – są to tematy „ogórkowe”, w/g mnie niegodne tracenia na nie czasu, tutaj przynajmniej…

 3. Pewnego australijskiego naukowca zgłoszono do Nobla za pracę „Szkodliwość makaronu skręcanego w porównaniu ze spaghetti”.

  A co do kawy to hasło „pozytywne skutki kawy” w googlu wyjaśnia wszystko.

 4. „Niektórzy ministrowie brytyjskiego rządu podejrzewają, że koronawirus może rozprzestrzeniać się poprzez puszczanie bąków – podaje Mirror.”

  „Takie badania miano prowadzić między innymi w Australii”.

  A prowadzili je naukawcy pijący dużo kawy, czyli o małych móżdżkach.

  Po prostu przodujący kontynent.

 5. Aborygeni maja małe mózgi bo pili 10 filiżanek Tchibo dziennie (typowe dla nich filiżanki rosenthal sansouci ) zakanszając ferrero rocher.

Comments are closed.