Doradca sekretarza stanu USA o Lex TVN: „Fundamentem polsko-amerykańskiego partnerstwa jest wolność prasy”

Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie.
Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie. (Zdj. PAP/Jacek Turczyk)

Amerykanie nie zamierzają odpuszczać PiS w sprawie telewizji TVN. Czy Polskę czekają represje za atakowanie amerykańskiego kapitału?

Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”. Tematem rozmowy był los amerykańskiej telewizji TVN.

Przypomnijmy: KRRiT wciąż nie podjęła decyzji o przedłużenie Amerykanom koncesji. Natomiast PiS ma zakusy, aby zmusić amerykańskich właścicieli do sprzedaży TVN, a wówczas mógłby zostać przejęty przez konsorcjum złożonego z państwowych spółek.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” doradca sekretarzu stanu USA stwierdził, że zdaniem Amerykanów licencja dla TVN powinna zostać odnowiona. „Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości” – podkreślił Chollet.

„Nie chcę spekulować, jak to się rozwinie. Mogę tylko powiedzieć, jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! (…) Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy. Wiemy, że nie jest to łatwe, to poważne wyzwanie” – podkreślił Chollet.

Chollet stwierdził, że jako „przyjaciele” Polska i USA muszą otwarcie mówić o kwestiach wolności prasy. Otwarcie i „konstruktywnie”.

Doradca sekretarza stanu USA wskazał, że sprawa Lex TVN przyciąga dużą uwagę zarówno wśród Republikanów jak i Demokratów. W tym osobiście prezydenta Joe Bidena.

Sprawą interesują się też czołowe amerykańskie media. Chollet nie chciał jednak powiedzieć wprost, co zamierzają zrobić Stany Zjednoczone, gdyby TVN nie otrzymał koncesji, a jego właściciele zostali zmuszeni do sprzedaży mediów.

Źródło: Rzeczpospolita

8 KOMENTARZE

  1. A ja myślałem, że fundamentem polsko-ameryklańskiej współpracy jest dbanie o interes Polski i amerykański a tym czasem amerykanie nas sprzedali nie pierwszy raz rosjanom i jeszcze ci zdrajcy mają czelność mówić o jakichś fundamentach. Raz sprzedani stalinowi teraz putinowi i w nagrodę za zdradę jeszcze kupujemy jakieś gówniane czołgi brawo POPIS.

  2. Jeśli to „partnerstwo” ma polegać na tym że USArel coś każe a pożyteczni idioci to wykonują to chrzanić takie „partnerstwo”.

  3. Myślałem, że fundamentam jest zakup czołgów za 25 miliardów abyśmy mogli kupować drogi gaz. Teraz nie wiem co myśleć.

  4. Pis vs TVN to gra. Pis od lat nic nie zrobił kłamcom z TVN bo sam jest zakłamany i kontrolowany przez tych co TVN którzy stoją za fałszywą pandemią. Ujawnienie że Amerykański kapitał tu rządzi i manipuluje za pomocą TVN to plus tej gry. Derek Chollet wciska kity o wolności prasy, jakimś sojuszu w którym USrael nas wykorzystuje do tego wciska nam przepłaconą broń złom. USrael jest zadłużony, upada tak wygląda to ożywienie demokracją :)
    wycofali się z Afganistanu, nadal utrzymują TVN :)

Comments are closed.