Emmanuel Macron/Fot. PAP/Abaca
Emmanuel Macron/Fot. PAP/Abaca
REKLAMA

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło ostatecznie w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową, która zawiera rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

156 głosów było za ustawą, 60 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej w niedzielę ustawa przeszła przez Senat (195 głosów za, 129 przeciw, 17 senatorów wstrzymało się od głosu).

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi.

Pogłębiona została także segregacja sanitarna. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach.

Od 21 lipca Francuzi muszą okazywać certyfikat sanitarny w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na Covid-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

O zmianach po raz pierwszy poinformował kilkanaście dni temu prezydent kraju Emmanuel Macron. Informacja wywołała wielkie oburzenie w społeczeństwie. Tysiące Francuzów wyszło na ulice największych miast.

Źródła: PAP, NCzas.com

REKLAMA