Inflacja zżera PiS-owskie socjale

Portfel, inflacja.
Portfel, inflacja - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay/Steve Buissinne)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Inflacja zjada PiS-owski socjal. Od początku lipca rodzice mogą składać wnioski o wsparcie z programu „Dobry Start”. W jego ramach przysługuje po 300 zł na każde dziecko. Pieniądze mają być pomocą w zorganizowaniu wyprawki, ale realna wartość świadczenia mocno spadła.

Okazuje się, że 300 zł z 2018 roku, dzisiaj warte jest 269 zł. – Z danych CBOS wynika, że w 2018 roku na wyprawkę szkolną dla jednego dziecka rodzice przeznaczali średnio 742 zł. Było to o 8 proc. więcej niż w 2017 roku – przypomina portal money.pl.

Świadczenie socjalne jest więc dużo mniej warte niż jeszcze trzy lata temu, kiedy wprowadzony został program „Dobry start”. Jego założenie było takie, żeby dać realną pomoc rodzicom przy komponowaniu wyprawki szkolnej dla dziecka.

W 2019 roku wydatki znacznie wzrosły. W przeliczeniu na jedno dziecko rodzice musieli średnio wydać 865 zł, rok później 819 zł.

W 2019 roku wydatki jeszcze bardziej poszły w górę. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego w przeliczeniu na jedno dziecko rodzice wydali 865 zł, a w 2020 roku – 819 zł.

Teraz okazuje się, że inflacja w zastraszającym tempie pożera socjal. – Skumulowana ogólna inflacja, jak wynika z danych GUS, w latach 2009-2018 wyniosła w Polsce 18,3 proc., podczas gdy od lipca 2018 do lipca 2021 aż 11,1 proc. To oznacza, że na chwilę obecną w lipcu 2021 roku 300 zł z 2018 roku jest warte 269 zł – mówi Sergiusz Prokurat, doktor nauk ekonomicznych i wykładowca.

– Inflacja w przypadku świadczeń takich jak 300 plus czy 500 plus to bowiem niewidzialny złodziej, który cichaczem pozbawia nas pieniędzy na rzecz państwa – dodaje Sergiusz Prokurat.

„Dobry start” to obciążenie w wysokości 1,5 mld zł rocznie. Gdyby rząd chciał waloryzować świadczenie musiałby w tym roku dorzucić kolejnych 160 mln zł. Podobny mechanizm zadziałał także na sztandarowy program socjalny PiS-u 500 plus.

Od 2016 roku, kiedy program ruszał, inflacja nadwątliła świadczenie, które dzisiaj ma realną wartość o 57 zł mniejszą niż na początku. Tutaj na braku waloryzacji rząd oszczędza rocznie 4,5 mld zł.

Źródła: money.pl, NCzas.com

18 KOMENTARZE

 1. A nie lepiej i prościej na stale obniżyć do min podatki na wyprawki (książki, zeszyty), odzież, pokarm niż kreować biurokracje państwową? Bo i tak rozdawanie pieniądze nie będą wydane poprawnie lecz przeznaczone zostaną na produkty typu smartfony, papierosy, alkohol, opłaty abonamentowe z których dzieci nie będą miały pożytku.

  • Niestety nie prościej, bo tego co proponujesz nie życzą sobie wyborcy. A ci którzy sobie życzą nie mają na kogo głosować, bo UPR już nie ma, a w zlepku „Konfederacja” zaczynają dominować antyszczepionkowe porypy i spiskowi paranoicy.

   • Onufry, 8:58 – masz przerwę śniadaniową i nie możesz wytrzymać bez komentarza?
    Do mojego rodzinnego ciężko się dostać, bo non-stop jest zajęty. Teleporady to 1., ale 2. on też przyjmuje (i przyjmował cały czas) na żywo – teleporada u niego to wywiad, a potem jest decyzja czy coś zdalnie zaaplikować, czy wizyta. Dodam – ja mam u niego pierwszeństwo, bo jest moim znajomym, ale staram się tego nie wykorzystywać, bo ciągle ma urwanie głowy.

   • Teraz więc jasnym jest, że żaden z Ciebie lekarz, tylko zwykły troll, nawet podejrzewam, że Jarun, albo jarunopodobny.

 2. PiS kontynuje rozwałkę państwa po 1989-robi to zadłużając po cichu kraj, socjalem, czy budową terminala kontenerowego w Świnoujsciu na którego nie będzie ładunku z Polski-brak jest adekwatnej obrony państwa i brak lokalnego przemysłu, do tego patriotyzm zamienia się w katolicyzm-zostanie w Polsce tylko starzy ludzie..Polska nie ma na zdrowy rozum możliwości przetrwania jak USA się zachwieje na wskutek konfliktu rasowego

 3. Poityka PiS czy wcześniej PO wpisuje się w przygotowanie do likwidacji niepodległosci, JAK PRZED ROZBIORAMI – ponieważ osłabia się państwo, rozwala przemysł, rozbraja się kraj, wyrzuca się celowo ludzi za granicę bo nie żyja sakramentalnie, wykształca się ludzi po to by emigrowali, nafaje się prawa kobietom hy żyły swoimi mamami a nie rodziły dzieci – za tym stoi V kolumna, raczej nie z Niemiec…

  • Oczywiście, że nie z Niemiec. Za tym stoją żydzi Panie T.Ż=Boy…ale o tym sza! bo istnieje magiczne słowo ANTYSEMITYZM…
   Polska jest w stanie likwidacji ale kogo to interesuje…

 4. Najpierw trzeba by Polactwu wytłumaczyć co to jest inflacja, skąd się bierze i kto na tym zarabia, bo pod względem ekonomicznym Polactwo jest nie wyedukowane…
  Szkoda gadać…

 5. ….dopóki statystyczny dzikus trzyma oszczędności w pln czy to w tzw banku/skoku czy w domu to system trwa – okradanie przez inflację trwa …hahahahahahhah

 6. Balcerowicz oddał praktycznie cały handel detaliczny w obce ręce. I teraz to obcy kapitał dyktuje ceny (napędza inflację). Polska jest kolonią. Polacy mają bardzo ograniczony wpływ na to, co się dzieje w PL. Wielu szpionów syjonistów powinno siedzieć. Tymczasem pławią się w luksusach i śmieją się nam w twarz.

 7. 1. Inflacjie napędzają pisowskie sociale. Nieróbstwo mówić krótko.
  2. Rynek się sam reguluje i zjada puste pieniądze.
  3. Rujnowanie gospodarki pędzi w najlesze. Coraz więcej podatków na socjalne coraz większą drożyzna..
  Niech żyje pisowski komunistyczna Utopia.

 8. I tutaj się nie zgadzam z linią Konfederacji. Programy takie jak 500+ funkcjonują w wielu krajach Europy. W Niemczech mamy odpowiednik (po przeliczeniu na złotówki) i wynosi on 2500+. Tu nie chodzi o socjal. Tu chodzi o to, żeby Polaków rodziło się zdecydowanie więcej, żeby Polacy decydowali się na potomstwo. Bez Polaków nie będzie Polski. Kto tego nie rozumie, stanowi zagrożenie dla naszej nacji. Nie byłem i nie jestem beneficjentem 500+, ale zdecydowanie popieram ten program.

  • CD… Polaków powinno być więcej. Nawet liczba mandatów w Parlamencie Europejskim powiązana jest z liczebnością populacji danego kraju. Dlatego Niemcy sprowadzają miliony islamistów, których potomstwo z całą pewnością otrzyma ich obywatelstwo i przełoży się to na wpływy w UE. My nie chcemy islamistów. Dlatego ważny jest program 500+.

 9. Nazwijmy sprawę po imieniu – ta inflacja to zwykłe świadome oszustwo i kradzież.
  To nie jest tylko ukryty podatek (nie mam pretensji do M. Friedmana, ale to trochę eufemizm). Podatek jest usankcjonowany lewem. Wysokie podatki są nieuczciwe, ale są nazwane wprost w ustawie/rozporządzeniu. A inflacja powstała wskutek druku papierków jest oszustwem – rządy świadomie wypuszczają pieniądze bez pokrycia. Przecież drukarki chodzą non-stop.

 10. Żeby wyczerpać temat – inflacja może pochodzić ze wzrostu ceny ważnego składnika cenotwórczego (np. ceny ropy) albo być takim „wypadkiem” przy pracy – nie tak dawno temu ekonomiści uważali, że utrzymywanie inflacji na poziomie 2-3% jest dobre dla gospodarki (nie popieram, jakby co). Ale wszystko powyżej 3% staje się groźne dla gospodarki i ludzi.
  A inflacja wskutek druku pieniądza to kradzież.

Comments are closed.