Polscy przedsiębiorcy przerażeni Nowym Ładem PiS. Będą uciekać do Czech

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Przedsiębiorcy mają już dość kolejnych ciosów ze strony rządu. Jeśli PiS przeforsuje Nowy Ład to wiele firm „ucieknie” do Czech.

Nowy Ład PiS to najczarniejszy scenariusz, jaki mógł się przyśnić polskim przedsiębiorcom. Wielu z nich ma już dość opresji ze strony państwa i wyższych podatków, dlatego zamierza przenieść swój biznes do naszego południowego sąsiada.

Na Nowym Ładzie PiS stracą przede wszystkim osoby na działalności gospodarczej, które przestaną płacić niską, zryczałtowaną stawkę składki na ZUS. Obecnie wynosi ona ok. kilkaset złotych i płaci ją w takim samym wymiarze przedsiębiorca zarabiający 3 tys. złotych i 30 tys. złotych.

„Dotąd przedsiębiorca od jednego miliona zł płacił 190 tys. zł podatku. Po zmianach będzie musiał zapłacić 280 tys. zł. W tym 19 proc. podatku i 9 proc. składki zdrowotnej, czyli o 90 tys. zł więcej” – wskazuje portal Money.pl.

„Do tej pory już jest tak, że koszty pracy i podatki, które płacimy, są katastrofalne. Co chwilę musimy kombinować, jak wszystko poustawiać, by tych pieniędzy trochę zostało. Dodatkowym obciążeniem są te stawki zdrowotne i ubezpieczeniowe, z których nic nie ma. I tak głównie leczymy się prywatnie, jak wielu Polaków. A jak emeryturę dostanę w wysokości 1,5 tys. złotych, nic z tym nie zrobię” – przekonuje Marcin Szpak z firmy z branży budowlanej MSC-General.

Pan Marcin podobnie jak wielu innych przedsiębiorców już teraz interesuje się przeniesieniem biznesu do Czech. „Wolę uciec z firmą tam, gdzie coś odłożę. Nie uśmiecha mi się ciężka praca na utrzymanie naszego rządu” – dodaje Pan Marcin.

Dziennikarze Money.pl zwrócili się do jeszcze innych przedsiębiorców. W innych branżach też rozważają ucieczkę do Czech.

„Już jakiś czas temu rozważałam taki ruch ze względów podatkowych. Polski Ład i wczorajsza konferencja ministra przyspieszył proces i zaczęłam działać. Otwieram właśnie spółkę w Czechach, już wszystko dopięte, tylko ostatnie formalności z bankiem mi zostały” – mówi pani Małgorzata z branży AGD.

Źródło: Money.pl

12 KOMENTARZE

  • Bardzo proste: układ postokrągłostołowy otrzymuje regularnie około 90% oddanych i „ważnych” głosów.

 1. Nie żebym się czepiał jakoś – ale ta składka na ZUS dzisiejsza teraz to ponoć „horrendalne obciążenie” /tak tu piszą zazwyczaj/ a nie „niska” jak napisane dzisiaj :-)

  • To wyobraź sobie, że musisz co miesiąc oddać państwu ponad 1300 zł haraczu. Jeśli zarabiasz 130 000, to nie problem. Ale większość drobnych przedsiębiorców zarabia parę tysięcy. Nie więcej, niż te słynne średnie krajowe.

 2. PRL-bis. Przed chwilą tankowałem za 5.81 za litr zwykłej 95… Gdy od jakiegoś pisowskiego ciemniaka słyszę że „500 dali” mam ochotę napluć mu w twarz.

 3. wolny rynek by zmiotl nowy wal np jedna klasa liczy 25 uczni inauczyciel zarabia 5000zl to daje200 na rodzica plus remont i obsluga 30 a teraz panstwo wydaje ponad 1000 bo zgraja nierobow izwiazkowcow sie bawi a ich jest wiecej niz ludzi pracujacych to nigdy w wyborach ich nie przeglosujemy ale jest jeszcze nadzieja jest coraz mniej chetnych na to zlodziejstwo

 4. To było do przewidzenia. Ten cały program opracowało kilku „fachofcuf”- teoretyków. A teraz zaczną w nim szukać furtek tysiące ludzi ryzykujacych własnymi pieniędzmi. Państwo nie ma szans, i nigdy nie miało. Żadnych większych wpływów do budżetu nie będzie.

 5. Pisowski, przestępczy nierząd ma zadanie doprowadzić Polskę do upadłości, a Polaków do fizycznego i moralnego upodlenia. Skrywają to za listkami figowymi frazesów i głośnych, ale pustych w środku haseł.
  Kto może ratować się, niech to robi szybko.

  • 2/ dość tego; musimy się zorganizować i połączyć w jedną drużynę; zalążek już jest – mamy drużynę 11 osobową, dołączmy i połączmy siły, a zobaczycie jaki może być efekt; zdrajców i sprzedawczyków wskazujmy palcem i pełna obstrukcja; niech wiedzą, że my wiemy i nie darujemy zdrady;

 6. 1/ tu nie o „ratowanie się” chodzi, ale o pogonienie całej tej „bandy czworga” w knieje; co, mamy się zacząć „bawić” w przemieszczanie, jak robią to Afrykanerzy i Azjaci Mniejsi? ile razy będzie nam dane potem zmieniać ojczyznę?

  • To zadanie dla bohaterów i nadludzi.
   Kto nie ma siły być herosem– niech bierze nogi za pas. Np. do Meksyku.
   Albo do Czech.

Comments are closed.