Lockdown niszczy seniorów. Internet nie zastąpi im kontaktu z bliskimi

Osoba starsza.
Osoba starsza - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP/Abaca)
REKLAMA
Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że wirtualne spotkania z bliskimi mogą mieć nawet gorszy wpływ na seniorów od braku kontaktu. Starsze osoby najgorzej przechodzą separację.

Brak spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz ograniczenie kontaktów do tych wirtualnych źle wpływa na osoby starsze. Brytyjscy naukowcy stwierdzili wręcz, że utrzymywanie relacji wyłącznie za pomocą nowych technologii może sprawić, że seniorzy będą się czuli się jeszcze bardziej samotni.

„Byliśmy zaskoczeni, kiedy nasze badania wykazały, że starsza osoba, która w czasie lockdownu miała tylko wirtualny kontakt z bliskimi, doświadczała często większego poczucia osamotnienia i ogólnego negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne niż senior, który w ogóle nie miał wówczas kontaktu z rodziną” – powiedział dr Yang Hu z Lancaster University.

REKLAMA

Raport stworzony przez dra Hu nosi nazwę „COVID-19: Kontakty między gospodarstwami domowymi a dobrostan psychiczny wśród starszych dorosłych w USA i Wielkiej Brytanii” i został opublikowany w magazynie „Frontiers in Sociology”. To jedno z pierwszych badań, w którym naukowcy przyjrzeli się interakcjom społecznym w czasach lockdownu i ich wpływowi na samopoczucie.

Naukowcy pracowali na danych zebranych od ponad 5 tys. osób w wieku 60+ z Wielkiej Brytanii oraz 1,4 tys. z USA. Z badań wynika, że u wielu seniorów wirtualne kontakty z bliskimi nie tylko nie pomogły, a wręcz zaszkodziły…

Zdanie na technologię sprawia bowiem, że seniorzy czują się jeszcze bardziej samotni i przygnębieni. „Spodziewaliśmy się, że taki kontakt jest lepszy niż całkowita izolacja, ale w przypadku osób starszych tak po prostu nie jest” – powiedział dr Hu.

Powód takiego stanu jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że seniorzy nie czują się swobodnie korzystając z technologii, po którą nie musieli wcześniej sięgać.

„Częste korzystanie z cyfrowych metod komunikacji może powodować wypalenie. Nasze badania w spójny sposób dowodzą, że wirtualny kontakt z bliskimi nie tylko zwiększył poczucie osamotnienia, ale i niekorzystnie wpłynął na całe zdrowie psychiczne. Ci ludzie stali się bardziej przygnębieni, czuli się bardziej odizolowani i nieszczęśliwi” – wskazał dr Hu.

Naukowcy oceniają, że przy kolejnych kryzysach trzeba znaleźć dla seniorów bezpieczne sposoby na relacje twarzą w twarz. Niemniej warto uczyć seniorów korzystania z Internetu, żeby w przyszłości swobodniej czuli się w wirtualnych kontaktach.

„Wiemy, że kontakt wirtualny z osobami, które kochamy, może nasilić żal, że nie możemy spotkać się z nimi osobiście. Dlatego jest bardzo ważne, żeby rządy – wiedząc, że takie kontakty nie wystarczą – traktowały zapobieganie osamotnieniu jako jeden z priorytetów swojej polityki. Pamiętajmy, że samotność może zabić, bo obniża odporność, sprawia, że gorzej radzimy sobie z kłopotami zdrowotnymi; a starsze osoby u schyłku swej drogi tracą nadzieję i poczucie, że mają po co żyć” podsumowała wyniki Caroline Abrahams, dyrektorka w organizacji Age UK.

Źródło: The Guardian

REKLAMA