PiS chce drastycznie podwyższyć mandaty. Lewicowy aktywista zachwycony

Jan Mencwel, prezes Miasto Jest Nasze. Foto: YouTube/Stowarzyszenie 61
Jan Mencwel, sekretarz Miasto Jest Nasze. Foto: YouTube/Stowarzyszenie 61
Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do wprowadzenia znacznej podwyżki mandatów za wykroczenia drogowe. Lewicowy aktywista Jan Mencwel jest bardzo zadowolony z propozycji przedstawionej przez władzę.

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Inne z rozwiązań projektu zakładają usprawnienie postępowania ws. renty przyznawanej osobom najbliższym, gdy ofiara przestępstwa poniosła śmierć w wyniku przestępstwa umyślnego, a także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny. Do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł zwiększy się także wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r.

Lewicowy działacz chwali propozycje PiS

Ze zmian proponowanych przez PiS zadowolony jest sekretarz lewicowej organizacji Miasto Jest Nasze Jan Mencwel. Choć, między wierszami, zasugerował, że kary mogłyby być wyższe.

Naszym zdaniem zdecydowanie idziemy w dobrą stronę i gorąco kibicujemy, żeby te zmiany w Prawie o ruchu drogowym zostały wprowadzone w życie, bo w tej chwili kary są po prostu śmiesznie niskie – oznajmił

Według niego mandaty w Polsce są zdecydowanie zbyt niskie, w związku z czym kierowcy nie przestrzegają przepisów, bo wiedzą, że w razie wpadki i tak zapłacą mało.

A ewidentni bandyci drogowi, którzy jeżdżą bez uprawnień, są po prostu bezkarni. Co chwilę mamy sytuację, kiedy ktoś jest łapany przekraczając przepisy, już mając odebrane uprawnienia i te zmiany które rząd przewiduje naszym zdaniem realnie poprawią sytuację na polskich drogach, przyczyniając się do uratowania setek, jak nie tysięcy ludzkich żyć – uważa Mencwel.

Nie podoba mu się, że w projekcie zabrakło zapisu o konfiskacie auta.

To niedobrze, że ten zapis wyleciał z projektu. Bo to był bardzo sensowny pomysł, przetestowany w wielu krajach europejskich, który stanowi skuteczny straszak dla kierowców luksusowych czy sportowych samochodów wartych setki tysięcy złotych – powiedział aktywista.

Dla nich realnie nawet 5 tysięcy mandatu to też jest kwota, którą są w stanie przeżyć. Bardzo szkoda, że w ten sposób rząd wycofał się z takiego straszaka dla najbogatszych, milionerów, którzy mają w poważaniu przepisy ruchu drogowego i wysokości kary. Będziemy chcieli, żeby ten przepis został przywrócony – powiedział lewicowy działacz Mencwel.

15 KOMENTARZE

 1. Czemu od razu nie zrobią, że punkty kasują się po dziesięciu latach od zapłacenia mandatu? Pewnie dlatego, ze mandat przedawnia się po trzech latach.

 2. Akurat tu dobry pomysł. Wiekszość krajów ma surowe kary za wykroczenia drogowe, a u nas wszyscy wy*ebane i potem cie mija kolo 200 na trzeciego na jakiejś dziurawej krajówce.

 3. w katotalibanie mikke chcialby wypadki powodowac i byc bezkarnym.

 4. Nie popieram antypolskich rządów, w tym pisowskich, natomiast jestem za konfiskatą samochodu np. przez pijanych, czy tych bez uprawnień, a co do kontrargumenty, że właścicielem był kto inny, to po pierwsze bardziej urzyczajacy się zastanowią, a po drugie jaki problem nałożyć na prowadzącego równowartość pojazdu…

  • Pomyśl. Pożyczysz szwagrowi auto, bo ma w naprawie. Szwagier jest trzeźwy, wypije sobie później. I auta nie masz. A on ma. Poza tym kary powinny być równe dla wszystkich, a samochody są różnej wartości. A jak ktoś ma dwa auta? I po pijaku siada za kierownicę rzęcha za 500zł? I które mu zabrać? Może oba? Wiecie dlaczego te kary nie poprawią bezpieczeństwa? Bo nikt siadając pijany za kółkiem nie zakłada że zostanie złapany. Każdy myśli że się mu uda.

   • To nie pozyczj szwagrowi samochodu chyba ze w razie konfiskaty odda ci pieniadze tyle na ile ty go oceniasz i teraz to jego problem, najlepiej jak podpisze zobowiazanie.

  • Problem to masz z ortografią. A co z waszym dyżurnym hasełkiem że nie wysokość kary, a jej nieuchronność? Tutaj nie obowiązuje?

  • Dlaczego użyczający ma się zastanawiać ? Uzyczenie to umowa uregulowana w kc. Czy użycza aby bioracy uzywal pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem, czy po to aby mogl kogos przejechac ? A co z umową leasingu? Korzystający nie jest właścicielem pojazdu. Tworzenie prawa pod wpływem nadzwyczajnych wypadków, podnoszenie wyjątków do rangi zasady to kompromitacja ustawodawcy. PO…y niczym nie różnią sie od pisozydokomuny.

 5. Prosta droga , widoczność na 3 kilometry ,dookoła łąki A na poboczu znak ograniczenia prędkości 30 km/h bo roboty drogowe…skończyły się 2 miesiące temu. Takie prawo? To ja na takie prawo mam w-y-j-e-b-a-n-e!

 6. Zasugerował bym model fiński, czyli mandat w wysokości procentu od przychodów. A w przypadku „byznesmenow” na jednoosobowej działalności w Porsche w leasingu z zerowym przychodem, kara dla firmy.

 7. Miasto Jest Nasze – charakterystyczna arogancja bijąca z nazwy i jej były założyciel Jan Dawid Śpiewak jednoznacznie wskazują na żydowsko-lewacki charakter organizacji nie powinno więc nikogo dziwić poparcie jej przedstawiciela do zwiększania kar w stosunku do ludności tubylczej. Nie słyszałem by domagali się zwiększenia kar za ataki na kościoły i prowokacje wymierzone w katolików…

 8. A nie można by od razu kary śmierci? W każdym fotoradarze RPG, przy ręcznych suszarkach M134 minigun; przekroczyłeś, to odpalamy.
  I po problemie, nie ma ani samochodu, ani kierowcy, a lewactwo zachwycone.

Comments are closed.