Wsiąść do pociągu byle jakiego, ściskając w dłoni… paszport covidowy

TGV Fot. ilustr. Wikipedia
TGV Fot. ilustr. Wikipedia

Za dwa tygodnie we Francji zostanie wprowadzony obowiązek posiadania „przepustki szczepionkowej” w transporcie publicznym, o czym poinformował 28 lipca minister Jean-Baptiste Djebarri. „Paszporty” miały obowiązywać w podróżach krajowych już od początku sierpnia, ale opóźniła się legislacja i wymyślanie systemu kontroli podróżnych. Ustawa dotycząca tego środka jest jeszcze oceniana przez Radę Konstytucyjną,

Rozszerzenie „przepustki” na transport dalekobieżny wejdzie więc w życie „między 7 a 10 sierpnia”, poinformował Djebbari i dodał, że kontrole nie będą powszechne, ale w miarę częste.

„Paszport” szczepienia lub aktualny test na Covid-19 będzie obowiązywał na lotach krajowych oraz w pociągach TGV, Intercity i pociągach nocnych. Minister obiecał, że kontrole będą sprawne, by „nie utrudniać życia podróżnym”. Chciałby uniknąć zjawiska „zbyt długich kolejek”, zwłaszcza w weekend 15 sierpnia.

Biorąc pod uwagę codzienną liczbę podróżnych, czyli około 400 000 osób, kontrole „przepustek” nie mogą być systematyczne – mówił minister. Będą wyrywkowe, ale w miarę częste, w szczególności na dworcach, losowo w samych pociągach. Dokładne kontrole będą przy wejściu na pokład samolotu.

Opór w sprawie kontrolowania pasażerów postawili związkowcy z SUD-Rail. Wezwali pracowników kolei do niekontrolowania „przepustek sanitarnych”. Minister Jean-Baptiste Djebbari ocenił, że to „związek, który jest w mniejszości w firmie SNCF”.

Minister uspokoił pasażerów, że w przypadku pozytywnego testu na Covid już po zakupie biletu, będą się mogli starać o zwrot pieniędzy. Koleje SNCF wyraziły zgodę na taką regulację.

Źródło: Capital/ BFM

2 KOMENTARZE

  1. I właśnie po to była wymyślona kowidiańska pandemia, żeby na całym świecie wziąć ludzi za mordę, wytresować posłuszeństwo poprzez kagańce i wyszczepienie depopulacyje oraz oznaczenie baranów kodem QR, a następnie zaszprycować bydło praktycznym chipem identyfikacyjnym w technice 5G, w nieodległym czasie.

Comments are closed.