Zuchwały napad na jubilera. Łup ma wartość nawet do 3 milionów euro

Butik Chaumet na Placu Vendome Fot. Wikipedia Fot. Moonk

We wtorek 27 lipca wieczorem pod sklep jubilerski Chaumet w Paryżu przy Polach Elizejskich podjechał skuter. Jego kierowca wysiadł i terroryzując pistoletem obsługę ukradł precjoza wycenione na 2 do 3 milionów euro.

Następnie spokojnie w łupem odjechał. Rzecz wydarzyła się w biały dzień, około 17:00, w samym centrum francuskiej stolicy. Złodziej okazał się „ekologiczny”, bo podjechał pod butik… skuterem elektrycznym.

Wszczęto „śledztwo w sprawie napadu z bronią”, które prowadzi Brygada do Walki z Rozbojami (BRB). Okradziony sklep jubilerki znajduje się przy ulicy François Ier.

Jest to filia znanego na świecie domu jubilerskiego Chaumet, który ma siedzibę na Place Vendôme. Chaumet to jeden z najbardziej prestiżowych i starych francuskich domów jubilerskich i zegarmistrzowskich, który założono jeszcze w 1780 roku.

Ich sklep na Placu Vendome był już obrabowany w 2009 roku, a przestępcy pochodzili z Bałkanów. 12 lat temu wartość skradzionych kamieni szlachetnych i złotych precjozów wyceniono za kwotę 1,9 miliona euro. Napad na filię okazał się więc jeszcze bardziej „dochodowy”…

Mer VIII dzielnicy, w której mieści się sklep, Jeanne d´Hauteserre z Partii Republikanie określił napad jako „oryginalny”, ale i wyjątkowo „bezczelny”.

Źródło: Le Parisien/ AFP

8 KOMENTARZE

 1. Jak to sprzedać?
  Raz byłem przy rozmowie, jak jakiś, oczywiście Polak, co tam trochę handlował (chyba legalnie i raczej nie tylko detalicznie) czymś jubilerskim, zaczął opowiadać o Belgach. Powiedziałem, że w Antwerpii brylantami zajmują się sami Żydzi. Nic nie powiedział, trochę jakby się uciszył, jakbym go uraził. Ta reakcja włączyła mi domysły o jego etniczności
  Cóż, wtedy coś tam wiedziałem/czytałem, ale nie wiedziałem, że jest „ich” tylu w Polsce

 2. Wygląda na to, że ten szopenfeldziarz z Vabanku miał rację. Po co się tak męczyli, dobrze mówił: „Wchodzimy na bezczelnego w biały dzień, przystawiamy kasjerom rewolwery do brzuchów, zgarniamy pieniądze…”

 3. Ze skuterek byl elektryczny to juz wiemy.
  Wiec moze teraz pare slow na temat koloru skory jego kierowcy?
  Chce wiedziec czy mam powiedziec znajomym o bezczelnym bialym bandycie, czy o biednym muzulmanskim uchodzcy, ktory duzo przeszedl.

  • Słuszna uwaga.
   Odnoszę wrażenie, że gdyby była pewność, że biały – mógł być w jakimś kasku, może zamkniętym, maseczce:)) – to by podali.
   Gdy nie ma pewności lub gdy jest pewność, że jest niebiały/nieeuropejski – to takiej info się nie podaje…

 4. wielki lupa?
  POszperajcie w angielskich gazeta lokalnych w birmingham,gdzie to opisuja jak przebrani za muzulmanki zlodzieje weszkli do jubilera i obrobili go na 20 mln funtow.
  a wy tu podniecacie sie 3 milionami jewaro,

Comments are closed.