Chiny trzymają rękę na pulsie. Wkrótce zyskają wpływy w… Afganistanie

Talibowie przejmują kontrolę nad Afganistanem. Zdjęcie: EPA/JALIL REZAYEE Dostawca: PAP/EPA.
Talibowie przejmują kontrolę nad Afganistanem. Zdjęcie: EPA/JALIL REZAYEE Dostawca: PAP/EPA.

Decyzja o wyjściu Stanów Zjednoczonych z Afganistanu wywołała erozję władzy w Kabulu. Ofensywa talibów trwa, odcinają rząd od granic zewnętrznych, kontrolują drogi, a zdaniem ekspertów przejęcie przez nich władzy to tylko kwestia czasu.

Padają pytania o przyszłość Afganistanu pod władzą talibów. Rąbka tajemnicy uchyla komunikat rebeliantów. Zdaje się, że sojusze nowej władzy będą wiązały Afganistan z komunistycznymi Chinami.

Okazuje się, że delegacja afgańskich talibów przebywała w Pekinie, gdzie spotykała się z ministrem spraw zagranicznych Chin i wyższymi urzędnikami chińskiej dyplomacji. O wizycie poinformował w środę 28 lipca rzecznik afgańskich talibów.

Talibowie z każdym dniem zbliżają się do przejęcia władzy, więc zadbali też o sojusze zagraniczne. Podczas dwudniowej wizyty, która rozpoczęła się we wtorek 27 lipca, dziewięcioosobowa delegacja pod przewodnictwem talibskiego „numeru 2” – mułły Abdula Ghani Baradara, odbyła szereg spotkań.

Ich rzecznik Mohammad Naeem, także obecny w Pekinie, informuje, że talibowie odbyli „oddzielne spotkania z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, wiceministrem spraw zagranicznych i chińskim specjalnym przedstawicielem dla Afganistanu”.

Gen. Kenneth McKenzie, szef Centralnego Dowództwa Armii USA (CENTCOM), zapowiedział niedawno w Kabulu, że amerykańskie lotnictwo będzie kontynuować naloty wspierające siły afgańskie, jeśli talibowie będą dalej prowadzić trwającą od maja ofensywę, ale wydaje się, że to tylko może opóźnić agonię prozachodniego rządu.

Źródło: AFP

12 KOMENTARZE

 1. Po wyjsciu Amerykanow w Afganistanie zapanuje pokoj i porzadek. Wszyscy poza Anglosasami z USA tego chca. Co wiecej zacznie sie tam rozwoj gospodarczy , moze umiarkowany , ale realny, nie ten oparty na wzroscie PKB. Okaze sie , ze bez demokracji, feiminizmu i homoseksualizmu swiat jest duzo lepszy

   • Jesteś baranem, z dwma komórkami mózgowymi.

    To oni są mieszkańcami tego kraju i to oni zrobią sobie taki porządek jaki im będzie pasował, a nie pasożytowi z za oceanu.
    Nam ich porządek nie musi pasować, bo nas on nie dotyczy i vice versa.

  • Jasne, opium zawsze w cenie. Odbiją się.

   Nie opowiadam się za USA, albo przeciw – jakby co. Temat niełatwy.

 2. jeszcze biedacy nie wiedzą co ich czeka z rąk chińczyków … zniszczą ich i uczynią nisko opłacaną siłę roboczą tak jak zrobili to w Afryce w jednym państwie

 3. ad. ala-ma-kota
  Co za różnica czy Fryce nas „zniewalają” czy KPCh afganów. Chińczycy, puki co, chcą wszędzie robić interes. Niedługo z Pekinu do Zatoki Perskiej będą jeździć pociągi 600 km/h.

 4. to jest największy na świecie producent opium i hery – o to jest walka. W Iraku i Libanie była ropa oraz dolar (Kaddafiemu i Hussajnowi zachciało się giełdy bez dolara, czyli upadku USA, którego największy eksport stanowi ich waluta), w Syrii – kontrola nad przesyłem ropy do Europy. Chiny i Rosja niedawno zgadały się, by robić to, co chcieli Kaddafi i Hussajn: wymiana barterowa ropa za złoto i towary, dlatego są zagrożeniem dla USA i EU.

 5. Skoro się usraelitom nie udało w Afganistanie,w końcu muszą ,zachować’ omf ,twarz’więc teraz skupią się na Kubie i Wenezueli.Naturalnie jeśli sami się nie zdemokratyzują.Co do narkotyków, widać,że zwyciężyło stronnictwo kokainowe.Po co czarnym demokratom heroina?Najważniejsze teraz będzie obcięcie kasy dla policji.W następnej kolejności wprowadzenie parytetu 50% dla LGBT.

Comments are closed.