Litwa chce dobić Polaków imigrantami? Robert Winnicki: „Nie ma dobrych stosunków z Republiką Litewską, gdy łamane są prawa Polaków na Litwie” [VIDEO]

Poseł Robert Winnicki. Konfederacja. Foto: PAP
Poseł Robert Winnicki. Konfederacja. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Poseł Konfederacji Robert Winnicki zapowiedział w czwartek, że zwróci się do MSZ z interpelacją w sprawie planów budowy ośrodka dla „uchodźców” na Litwie w zamieszkanych przez Polaków Dziewieniszkach.

Litewskie władze planują w najbliższym czasie otworzyć przewidziany na 500 osób ośrodek dla uchodźców w położonych przy granicy z Białorusią Dziewieniszkach, w zamieszkanym w większości przez Polaków regionie solecznickim.

Plan otwarcia ośrodka wywołał sprzeciw mieszkańców miejscowości.

„Przez ostatni tydzień trwały protesty tej niewielkiej mniejszości w Dziewieniszkach, a rząd Rzeczpospolitej twierdzi w tym czasie, że mamy najlepsze stosunki z Republiką Litewską w historii. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu wzywałem rząd do zdecydowanej reakcji w tej sprawie; nie spotkało się to z reakcją. Będę pisał interpelację do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w tej sprawie, będę domagał się wyjaśnień” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Winnicki.

„Gdzie jest polska ambasada? Gdzie jest stanowcza reakcja Rzeczpospolitej Polskiej na łamanie przez Litwę po raz kolejny traktatów międzynarodowych i podstępne próby zniszczenia polskiej społeczności Wileńszczyzny?” – pytał poseł.

Winnicki ocenił, że od trzydziestu lat kolejne litewskie rządy prowadzą wobec polskiej mniejszości politykę lituanizacji.

„Ta polityka odbywa się oczywiście w białych rękawiczkach. To nie są tak brutalne represje jak na Białorusi, ale są to represje, które mają konsekwentnie zniechęcać do Polaków do tego, żeby pozostawali Polakami” – powiedział.

„Nie ma dobrych stosunków z Republiką Litewską, gdy łamane są prawa Polaków na Litwie” – zaznaczył.

Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite zwróciła się we wtorek do rządu o rozważenie możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach graniczących z Białorusią z powodu sytuacji z nielegalnymi imigrantami, którzy przybywają na Litwę z tego kraju.

Według władz w Wilnie masowy napływ na Litwę migrantów z Iraku, Syrii i krajów Afryki przez terytorium Białorusi, to efekt celowych działań rządu w Mińsku, których celem jest wywołanie kryzysu na Litwie. Wilno jest też przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy trafiają z Białorusi na Litwę bardzo wzrosła w ostatnich miesiącach. Codziennie granice przekracza więcej osób niż przez cały ubiegły rok – 81, a ogólna ich liczba w tym roku osiągnęła już 2,9 tys. Władze Litwy mówią o groźbie kryzysu humanitarnego.

W ubiegłym tygodniu polskie MSZ poinformowało, że Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną na Litwę w związku z kryzysem związanym z napływem nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi.

Źródła: PAP, NCzas.com

11 KOMENTARZE

 1. No jak to??? Przecież razem z Litwinami jesteśmy w NATO.Polskie myśliwce rotacyjnie bronią/patroluja litewskie niebo,( Litwa nie ma zadnych myśliwcow),i jak to się ma do takich nieprzyjaznych poczynań litwińcow wobec Polakow???
  Gdzie jest nasz ambasador,przecież dzieje się krzywda dla polskiej mniejszości na Litwie,-której prawa,owa Litwa zagwarantowała.

 2. Wszyscy dookoła rzygają na Polin, nawet 2.8 milionowa Litwa. Czy będzie jakaś reakcja nadzorców i dlaczego w to wątpię?

 3. Hipoteza ułatwiająca zrozumienie, co się dzieje: ż…-komuna udaje, że „walczy” z ż…-globalistami/syjonistami. Zgodnie z planem, publicznie ogłoszonym w XIXw, pt. Państwo ż…, Teodora Herzla. W rzeczywistości oni współpracują np. us i ru, a do prawdziwej walki wynajmują tubylców.

 4. Od 30 lat omc ,nasz’ etos czołga się przed władzami litewskimi i dzieje się to permanentnie.
  Gdzież więc ten honor na który się tak chętnie powołujemy?Pomyśleć,że od tychże III dekad rządzą nami histerycy analfabeci bez ambicji.Chociaż,trudno wymagać ambicji od ratlerka.

 5. Antypolski patoPiS dyskryminuje Polaków i depolonizuje uczelnie oraz cały kraj.
  Czy według patoPiSu – tak jak według Hitlera – Polacy mają tylko potrafić liczyć do stu i być niewolnikami?

 6. Pamiętam jak śp. Lech Kaczyński poleciał do Wilna, i kiedy był witany na lotnisku to ichni Parlament przegłosował antypolską ustawę językową. Szło o zapis nazwisk? A Lechu śp. w czasie całej swojej wizyty ani razu się nie zająknął o prawa polskiej mniejszości.

 7. A jeszcze, tak jak Korwin w EUROSZAMBIE mówił „Unia musi upaść” tak i ja tradycyjnie powiem, że tow. Winnicki to wyjątkowa kreatura polskiej sceny politycznej.

Comments are closed.