Nadchodzi konfiskata samochodów. Wielka zmiana w przepisach ruchu drogowego

Kierowca - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
Kierowca - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
REKLAMA

W połowie lipca rząd zapowiadał wprowadzenie zasady przepadku samochodu, kiedy pijany kierowca spowoduje nim wypadek. Mimo, że we wprowadzonych zaostrzeniach nie ma tego punktu, to Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że konfiskata pojazdu się pojawi.

W środę resort infrastruktury podał informację o przejęciu projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada zaostrzenie kar dla kierowców za wykroczenia i przestępstwa.

Zniknął jednak z niego zapis m.in. mówiący o „obligatoryjnym przepadku pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym”.

REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekazał, że konfiskata się pojawić w projekcie kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego, podobnie jak inne kary za przestępstwa drogowe popełniane po alkoholu.

Polityk tłumaczył, że przyczyną późniejszego ujęcia w projekcie zasady konfiskaty, jest spowodowane dopasowania przepisów do reszty zmian.

W zeszłym tyg. wiceminister sprawiedliwości wysłał projekt Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o tryb odrębny.

Według danych resortu sprawiedliwości, pod uwagę brany jest wariant, w którym konfiskata następowałaby w momencie spowodowania przez kierowcę wypadku, pod warunkiem, że ten miałby ponad promil alkoholu we krwi. W takim przypadku pojazd byłby traktowany jak narzędzie popełnienia przestępstwa. Poza tym zamówione zostały opinie ekspertów, zakładające przepadek samochodu użyczonego czy pozostającego w leasingu.

„W zapowiedziach pojawiały się także zapisy o przepadku nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że — udostępniając sprawcy pojazd — może umożliwić popełnienie przestępstwa. Co więcej, te same zasady mają dotyczyć osób, które spowodują wypadek pod wpływem substancji odurzających” – podaje autokult.pl.

REKLAMA