Będziemy mieli dokumenty, jak za niemieckiej okupacji. Prezydent Duda podpisał ustawę o dowodach osobistych z odciskami palców

Przykładowa kenkarta z 1943 roku, wydawana przez III Rzeszę dla Polaków, ze zdjęciem i odciskami palców. Foto: wikimedia
Przykładowa kenkarta z 1943 roku, wydawana przez III Rzeszę dla Polaków, ze zdjęciem i odciskami palców. Foto: wikimedia

Będziemy mieli dokumenty jak za niemieckiej okupacji. „Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dowodach osobistych z odciskami palców” – podało w piątek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o dowodach z dnia 8 lipca 2021 r. Skoro już będą odiski palców w dowodach, to znaczy, że będą je sprawdzać gdzie tylko się da.

Wdrożenie dowodu z odciskami palców jest podyktowane przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Możliwość wydawania dowodów osobistych zawierających odciski palców jest uzależniona od wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych. W związku z tym ustawa wprowadza regulację, w myśl, której termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców ma być określony w komunikacie wydanym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych.

Komunikat ten zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodów osobistych zawierających odciski palców.

W konsekwencji przyjętych rozwiązań ustawa z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem wdrożenia wyżej wymienionych rozwiązań technicznych.

Ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych ustaw wejdzie w życie z dniem 2 sierpnia 2021 r.

Przypomnijmy, że podobne „dowody osobiste” już kiedyś nam wprowadzono. Zrobili to Niemcy podczas okupacji Polski przez III Rzeszę, wprowadzając tzw. kenkarty ze zdjęciem i odciskami palców. Jak widać stare, sprawdzone praktyki podobają się unijnym i polskim władzom…

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

  1. Odciski palców to technologia przeszłości. Nie identyfikują należycie. Sam rozdarłem sobie opuszek, miałem szwy. Wszystko się ładnie zagoiło, ale mam już teraz inny odcisk tego palca.

  2. W nowych dowodach powinna się obowiązkowo znalęźć również pozycja: orientacja polityczna i seksualna. Jeżeli np. będzie inna aniżeli ta, która od ponad 30 lat jest u waadzy to taki dokument powinien się wyrózniać, np. kolorem czarnym!!!.

  3. Jak widać stare, sprawdzone praktyki podobają się unijnym i polskim władzom- to są rozkazy niemieckich socjalistów okupujących ojropę, cały ten eurokołchoz jest na to za głupi

  4. Oczywiste było, że podpisze. Pierwsza ustawa jaką podpisał zostając prezydentem to o obowiązku szczepień dzieci, mimo społecznej akcji, licznych dowodów o powikłaniach,braku odszkodowań, zlekcewazył obywateli. Uwalił ustawę sądowniczą, o IPN, wymyśla fantasmagorie o wspólnym tysiącletnim państwie Polin, zdracja.

  5. A teraz pomyślcie ile nie rozwiązanych spraw w tym m.in. o kradzież batona zostanie rozwiązanych skoro Bezobjawowy Prezydent swoim słusznym podpisem uczynił z nas wszystkich kryminalistów. Bo do tej pory jedynie kryminaliści mieli zbierane odciski! SUCKceSS!

  6. Według oficjalnych statystyk, POlska liczy obecnie 32,5 miliona ludzi. śmiem twierdzić że kilka milonów, mieszka de facto od dawna za granicą. Jakoś wątpię by jeżdzili do POlski wylącznie po to by zdjecli im odciski palców. PO tym jak okaże sie, ze ci ludzie musza odprowadzać podatki w Polsce to okarze się że to przyspieszy tylko decyzję o rezygnacji z obywatelstwa Polskiego.

Comments are closed.