Izrael zapowiada odwet na Irańczykach

Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
Prenumerata NCZ! z prezentem

Władze Izraela oskarżyły w piątek Iran o przeprowadzenie na Morzu Arabskim ataku na tankowiec należący do izraelskiej firmy i zapowiedziały stanowczą odpowiedź – podała agencja Reutera.

Tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma Zodiac Maritime należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera, został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Omanu. W ataku zginęło dwóch członków załogi: Rumun i Brytyjczyk.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid poinformował w oświadczeniu, że rozmawiał ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Dominikiem Raabem, iż należy odpowiedzieć na ten incydent stanowczo.

„Iran jest nie tylko problemem dla Izraela, ale także zarzewiem terroryzmu, destrukcji oraz destabilizacji, która uderza w nas wszystkich. Świat nie może milczeć wobec irańskiego terroryzmu, który szkodzi również wolności żeglugi” – zaznaczył Lapid.

Wysoki rangą przedstawiciel rządu Izraela, który nie ujawnił swojej tożsamości, powiedział tamtejszej stacji telewizyjnej Kanał 13, że atak przeprowadzono za pomocą drona. Dodał, że zabity Rumun był najprawdopodobniej kapitanem jednostki, a Brytyjczyk – agentem ochrony. Brytyjczyk pracował dla firmy ochroniarskiej Ambrey, która określiła zdarzenie jako „tragiczne”.

Według władz izraelskich Mercer Street został zaatakowany dwa razy w przeciągu kilku godzin; pierwszy atak nie wyrządził żadnych szkód, drugie uderzenie trafiło w mostek kapitański zabijając dwóch członków załogi – podał izraelski portal Ynet.

Zastępczyni rzecznika prasowego Departamentu Stanu USA Jalina Porter oświadczyła, że administracja prezydenta Joe Bidena „uważnie obserwuje sytuację”. „Współpracujemy z naszymi zagranicznymi partnerami w celu ustalenia faktów” – dodała.

Władze Iranu na razie nie odniosły się do sprawy.

To największe jak dotychczas zaostrzenie sytuacji na Morzu Arabskim i otaczających je akwenach – komentuje agencja AP. Przypomina, że od momentu wycofania się USA z umowy nuklearnej z Iranem w 2018 roku na tych wodach regularnie dochodzi do ataków na statki handlowe, o które Izrael i USA oskarżają Iran.

Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom. Iran obwinia także Izrael o ataki na własne jednostki. Jak zaznacza Associated Press, podczas wcześniejszych ataków na statki nikt nie zginął. (PAP)

20 KOMENTARZE

 1. A czy MOSSAD nie pomagał Iranowi w tym ataku? Nie ma na świecie większego terrorysty i prowokatora niż Izrael i USrael.

  • Prawdziwi Polacy to bracia Persów? To prawda że my i oni należymy do tzw. ludów indoirańskich, ale czy z tym tak bliskim pokrewieństwem to nie lekka przesada? A może te moje wątpliwości świadczą że stałem się nieprawdziwym Polakiem? I co to w ogóle znaczy prawdziwy Polak? I jak go odróżnić od nieprawdziwego?

   • „co tzn. prawdziwy Polak”? Tzn., że poza swoją d. myśli, żeby drugiemu pomóc. Np.: Jeśli żyje w Rp, to myśli, jak pomóc bliskiemu w RP. Jeśli ma taki cel, to wystarczy, żeby go tak nazwać. A że w realu wychodzi to różnie, to trudno.

   • Nieprawdziwych jak nas…ał. Jeden chodzi z tryzubem a inny zalatuje czosnkiem. O volksdojczach nie wspomnę. Nikt praktycznie nie lubi kogoś kto sie nie skur…ł. Np. z niemcami.

   • Pierwsze primo – pytałem w kontekście Persów.
    Drugie primo – z wyjsśnień osób z nom de plume: Fakty, Aldona i Scaramucia wynika, że prawdziwy Polak to albo gatunek zanikający, albo nawet byt już nieistniejący. Być może jednak to gadanie o Polakach prawdziwych i nieprawdziwych to brak odwagi by przyznać przed samym sobą jak bardzo ogólnie zeszliśmy na psy jako nacja.

 2. Iran coraz ściślej współpracuje z Chinami, więc upadek usraela jest tuż, tuż. To będzie święto nad świętami.

  • Niestety nie będzie święta. Izraelski Projekt Samson zakłada, że w przypadku przegranej wojny odpalają swoje wszystkie głowice atomowe na cały świat. Nie chcą odejś samotnie. Fajna nacja, taka pokojowa.

   • „Posiadamy kilkaset głowic atomowych i możemy je wystrzelić we wszystkich kierunkach, być może nawet sięgając Rzymu. (..) Mamy realną możliwość pociągnąć świat na dno razem z nami. I zapewniam was, że to się stanie, nim Izrael zostanie starty z powierzchni globu”. – Widać Izrael jest świadomy globalnej nienawiści jaką swoją agresją wzbudził na świecie.

 3. Ale Kaida w Syrii i Jelenie też używa dronów tyle, że made in USA. Nie zdziwiłbym się jakby to były zwykłe prowokacje wykonywane rękami Al Kaidy tylko po to żeby winę zwalić na Iran.

 4. Tylko Izraelowi wolno atakować cele w Palestynie, grabić dobytek i ziemie należące do Palestyńczyków. Wszelkie inne ataki są zabronione. To się nazywa zakłamanie.

 5. Lapid szczuje tak samo, jak młody Morawiecki. Jedyna różnica, że Lapid szczuje na Iran, a młody Morawiecki szczuje na Białoruś i Rosję. Ale pytanie, kto wydaje rozkazy?

 6. O ile pamietam tak samo zostal zaatakowany Iranski tankowiec przez drona. Wyglada na to ze to robota tych samych terrorystow.

 7. Niewazne kto zaatakowal, wazne jest na kim Izrael wezmie odwet. Ciekaw jestem, czy Izrael w „Ramach Walki z Terroryzmem” uzyje wojsk USA by zniszczyc Iran? Wtedy wzmocnia swoja pozycje

Comments are closed.