Wybuchły protesty i nagle zmarło pięciu generałów

Po demonstracjach, na ulicach kubańskich miast doszło do starć zwolenników i przeciwników komunistycznego reżimu. Zdjęcie: EPA/Ernesto Mastrascusa Dostawca: PAP/EPA.
Po demonstracjach, na ulicach kubańskich miast doszło do starć zwolenników i przeciwników komunistycznego reżimu. Zdjęcie: EPA/Ernesto Mastrascusa Dostawca: PAP/EPA.

Po protestach społecznych z 11 lipca na Kubie zmarło pięciu generałów sił zbrojnych tego kraju – podał niezależny portal 14ymedio i zastanawia się czy tak duża liczba zgonów wśród wysokich rangą wojskowych to przypadek czy raczej czystki wewnątrz reżimu.

Przypominając w piątek o wciąż dużej, choć nieokreślonej liczbie zaginionych i osadzonych manifestantów, portal wskazuje, że żaden ze zmarłych ostatnio generałów nie był zamieszany w działania represyjne wobec opozycji.

14ymedio twierdzi, że do czwartku w ciągu zaledwie dziewięciu dni zanotowano aż pięć zgonów generałów kubańskiej armii i sugeruje, że zmarli mogli być przeciwnikami brutalnych działań wobec manifestantów. “To bardzo krótki okres na tyle zgonów (…). Czy to niezwykły zbieg okoliczności, czy raczej czystki?” – pyta portal.

Zgony nastąpiły krótko po masowych protestach społecznych, pierwszy zaledwie sześć dni po nich, a okoliczności śmierci generałów są nadal owiane tajemnicą.

“W przypadku wszystkich tych zgonów nie podano przyczyn śmierci, a ciała zostały szybko skremowane bez czekania na uroczystości, podczas których zazwyczaj składa się hołd wysokim rangą oficerom” – ustalił 14ymedio.

11 lipca doszło na Kubie do masowych protestów w związku z nasilającą się biedą i trudnościami w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciwko Covid-19. Choć manifestacje miały pokojowy charakter, to zostały spacyfikowane przez policję, której liczni funkcjonariusze wmieszali się w tłum udając cywilów.

PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem

4 KOMENTARZE

  1. Zaszczepili się jako uprzywilejowani i źle znieśli eksperymentalną miksturę?
    A może Pfizer wysłał partię specjalną w odwecie za napromieniowanie ambasady amerykańskiej mikrofalami? Prawda jest zawsze najciekawsza i najbardziej cenna. Dlatego ja nigdy nie przywiązuję wagi do wiadomości publikowanych w mediach, bo to zwykle nieprawdziwe i bez wartości.

      • Gdybym ujawnił źródła to informacje stały by się one bezwartościowe, dostępne dla wszystkich. Tak jak porady publikowane w mediach na temat inwestycji na giełdzie.

  2. A generalnie, to warto by sporządzić speckategorię statystyczną zgonów gwiazd i celebrytów podczas ‚pandemii’.

    Już wiadomo, że prezydenci padają jak muchi, a jak nie chcą paść, to dopadają ich Szwadrony Śmierci. Bolsonaro póki co się wywinął.

Comments are closed.