Gwinea Równikowa „zajumała” Francuzom helikopter i zatrzymała 6 żołnierzy

Helikopter Fennec Fot. Wikipedia
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Sześciu francuskich żołnierzy i ich helikopter zatrzymano w Gwinei Równikowej w środę 28 lipca na lotnisku Bata. Miejscowe władze oskarżyły ich o udział w operacji szpiegowskiej. Uznano także, że to „prowokacja” Paryża.

W czwartek 29 lipca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Francji poinformował, że w sprawie uwolnienia załogi śmigłowca „trwają negocjacje”. Helikopter znajduje się w bazie lotniczej Bata w Gwinei Równikowej.

Paryż podał, że śmigłowiec wylądował tam w celu zatankowania. Miejscowe władze zaczęły jednak mnożyć trudności administracyjne i w końcu wydały zakaz odlotu. Według France 24, która powołuje się na publiczne radio Gwinei, uznano, że francuskie wojsko zostało wysłane w ramach „operacji szpiegowskiej”.

Pułkownik Pascal Ianni, rzecznik Sztabu francuskiej armii twierdzi, że baza lotnicza Bata była często wykorzystywana jako miejsce międzylądowań. Jego zdaniem problemy z koordynacją współpracy pojawiają się tu dość często, bo kontrolerzy lotniska są „zbyt gorliwi”.

Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że chodzi o nieuzbrojony śmigłowiec Fennec, który odbywał „logistyczną podróż między Kamerunem a Gabonem”.

W tle są nie najlepsze relacje Paryża i Malabo. Francuzi skazali zaocznie na 3 lata więzienia wiceprezydenta kraju Theodorina, syna prezydenta Teodoro Obianga Nguemy Mbasogo za korupcję i skonfiskowali jego majątek w swoim kraju. Malabo domaga się jego zwrotu.

Źródło: Valeurs

3 KOMENTARZE

  1. Francuzom się stulecia pomyliły, jak myślę, że ich wojsko może wkraczać gdzie chce bez pytania się tubylców o zgodę… :-))))))))))

  2. nie, to niemożliwe; Gwinea Równikowa ma gdzieś potęgę Francji? pomażmy – Polacy nie aresztują, ale wywalają z Polski ambasadorów, którzy wtrącają się w wewnętrzne sprawy Polski; albo wywalają tych, co chcą nas okraść wbrew prawu międzynarodowemu i zawiesza stosunki dyplomatyczne ze złodziejami i ich pomagierami; albo pokazuje mapę kraikowi i pyta ich władze, którędy będziecie jeździć, jak przymkniemy granice na tak długo, aż zmądrzejecie? marzenia fajna rzecz;

    • Niestety nie mozemy juz nawet marzyc, gdyz macki tego malutkiego kraiku dotarly niemal wszedzie, a ich agitatorzy tworza nowa historie swiata w kazdy mozliwy sposob tak, by sie pokrywala z zapisami talmudu.

Comments are closed.