Migranci dalej płyną z Białorusi na Litwę

Flaga Litwy.
Flaga Litwy. (Zdj. wikipedia)

Tylko w piątek 30 lipca, litewscy pogranicznicy zatrzymali kolejnych 117 cudzoziemców, którzy nielegalnie przeszli przez granicę państwową z Białorusi. W tym roku na granicy z Białorusią zatrzymano już 3401 nielegalnych migrantów.

Niektórzy mówią o „zemście Łukaszenki”. W tym roku na terytorium Litwy przeszło o ponad 40 razy migrantów, niż w całym roku 2020 roku. Zatrzymano wówczas zaledwie 81 obcokrajowców. Podobne próby naruszenia granicy mają także miejsce w Polsce.

Na Litwie największy w tym roku napływ nielegalnych migrantów odnotowano w lipcu – ponad 2,5 tys. zatrzymanych. W czerwcu były 473 takie osoby, w maju – 77, w kwietniu – 70, w marcu – 8.

Według wstępnych danych, w tym roku najwięcej migrantów, nielegalnie przekraczających granicę litewsko-białoruską, zatrzymano w rejonie solecznickim – 741. W rejonie orańskim zatrzymano 716 przybyszów, na terenie samorządu Druskieniki – 700, w rejonie ignalińskim – 497, w rejonie święciańskim – 374, w rejonie wileńskim – 191, w rejonie łoździejskim – 174.

Większość nielegalnych migrantów stara się przedostać przez Litwę do krajów Europy Zachodniej. Dużą ich część pochodzi m.in. z Afganistanu i Iraku. 380 osób rozlokowano na poligonie Służby Bezpieczeństwa Publicznego w Rudnikach. Inni są umieszczani w lokalach oferowanych przez samorządy w Olicie i w rejonach olickim, ignalińskim, łoździejskim, orańskim i solecznickim.

Władze próbowały tworzyć ośrodek dla imigrantów w zamieszkałej przez Polaków wsi Dziewieniszki, ale po protestach z pomysłu się wycofały. Wieś liczyła 500 mieszkańców, a planowano wysłać tam dwa razy więcej migrantów, co byłoby powodem społecznych napięć.

Źródło: LT24

2 KOMENTARZE

  1. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.
    Skoro Litwa i Polska nie chcą żyć w zgodzie (już nie mówię o dobrych stosunkach, ale przynajmniej poprawnych) z Białorusią, to Białoruś na prawdę nie ma obowiązku pilnować, żeby przez granicę nie przechodził element niepewny.
    Skoro Polska (czyt. Morawiecki) płaci za próby przewrotu na Białorusi, organizuje zamieszki, finansuje tzw opozycję, organizuje próby zamachu na Łukaszenkę. To coś tu jest nie halo.

  2. 👹👹👹 A! Skoro imigranci płyną z Białorusi na Litwę, to widocznie dotąd ukrywano subkontynentalny charakter tych „pływów”!👹👹👹

Comments are closed.