W przyszłym roku przybędzie w Polsce 10 nowych miast

Klasztor w Lutomiersku Fot. Wikipedia CC 3.0 Andrzej Kosiński

1 stycznia 2022 roku prawa miejskie zyska dziesięć nowych miast. Ich wnioski pozytywnie zaopiniował rząd. Są to Pruszcz, Izbica, Lutomiersk, Bolimów, Cegłów, Nowe Miasto, Jedlnia-Letnisko, Iwaniska, Kaczory i Olsztyn (w powiecie częstochowskim).

Niektóre z tych miast jak np. Olsztyn prawa miejskie już miało. Olsztyn był miastem królewskim do 1870 roku. Prawa miejskie zabrał nam car za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Podłódzki Lutomiersk posiadał prawa miejskie od 1274 r. Nadał je Leszek Czarny, książę sieradzki. Stracił je w tym samym czasie, także po powstaniu styczniowym.

To poniekąd wyrównywanie rachunków historycznych z caratem. Jednak np. mazowiecka Jedlni-Letnisko to typowa wieś i nigdy praw miejskich nie miała. W 1958 roku zyskała status osiedla. Podobnie istniejąca od 1513 roku wieś Kaczory w powiecie pilskim.

Nowe miasta liczą na prestiż, inwestorów, szybszy rozwój. Są jednak i sceptycy, którzy widzą większe korzyści w statusie pozostawania wsią.

W Polsce status miast ma 954 miejscowości. W styczniu tego roku miastami stały się Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie) oraz Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie).

Źródło: rp.pl

2 KOMENTARZE

  1. zacytuję tylko końcówkę humoreski: „… phi, też mi duże miasto, 7 tyś. mieszkańców.”; ale generalnie gratuluję; jak w W-wie, na początku tego wieku, można było zobaczyć na jednym rondzie krowę, to czemu nie zobaczyć ich w innych miastach? fajna rzecz; i młodzieży można wytłumaczyć, że jajka nie są od krowy tylko mleko; a jajka są z Biedronki; rzecz jasna, po zabraniu od kur;

Comments are closed.