W Gdyni powstają miejsca odosobnienia dla osób skierowanych na kwarantannę

W Gdyni powstaną budynki dla osób skierowanych na kwarantannę.
Gdynia. Tutaj powstaną budynki dla osób skierowanych na kwarantannę. (Fot. gdynia.pl)
REKLAMA
Gdynia szykuje się na tzw. czwartą falę koronawirusa. W tym celu buduje specjalne budynki, gdzie będą kierowane osoby przeznaczone do kwarantanny.

Z pieniędzy podatników rozpoczęła się budowa „pomieszczeń tymczasowych”, gdzie będą mogły udać się osoby, co do których istnieje podejrzenie zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

Na Obłużu (dzielnica Gdyni) powstaną dwa tymczasowe lokale. Polecenie ich budowy wydano na podstawie art. llh ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, co umożliwia realizowanie inwestycji z pominięciem czasochłonnych procedur wynikających z prawa budowlanego.

REKLAMA

Miasto chwali się, że obiekty wyposażone będą w niezbędną infrastrukturę oraz ogrzewanie. Jednocześnie będzie mogło przebywać w nich 18 osób. Przewidziano pokoje jedno- i dwuosobowe.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

– Miejsce w lokalu tymczasowym to w przypadku zagrożenia zapewnienie podstawowych potrzeb przebywającej w nim osoby, ale też ochrona innych. Między innymi dlatego podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu lokali dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Miasto w komunikacie nie podaje, czy do budowanego ośrodka będą kierowani „jedynie” chętni, czy na przykład pod przymusem ci, którzy do zasad kwarantanny się nie stosują.

Jak wyjaśniła dla AFP rzecznik prasowa Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk, lokale mają spełniać „uzupełniająca funkcję wobec placówek wojewódzkich”.

Nasza oferta jest skierowana do chętnych z terenu Gdyni – osoby, które dostaną z Sanepidu informację, iż powinny odbyć kwarantannę, a nie będą miały do tego warunków w domu, będą mogły się do nas zgłaszać, to dla takich osób budujemy te pomieszczenia. Skierowanie do takiego lokalu będzie się odbywało na wniosek osoby zainteresowanej – podkreśliła Grzegorczyk.

 

REKLAMA