Niemcy. Politycy zadecydowali – trzecia szpryca od września. Dzieci też pod igłę. Nie miejmy złudzeń – polski rząd także ulegnie

Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Federalny minister zdrowia Jens Spahn i ministrowie zdrowia krajów związkowych zgodzili się podczas konferencji w poniedziałek na rozszerzenie akcji szczepień przeciwko Covid 19, skierowanej do dzieci w wieku 12-17 lat. Podjęto również decyzję o trzecich szczepieniach dla osób z grup ryzyka.

Szczepionki przeciwko Covid-19 firm Moderna i BioNTech będą oferowane wszystkim nastolatkom w wieku 12 lat i starszym – informuje agencja dpa.

Szczepionki mRNA Corona producentów BioNTech/Pfizer i Moderna są już dopuszczone przez Europejską Agencję Leków (EMA) dla dzieci w wieku od 12 lat, ale w Niemczech nie istniała jeszcze ogólna oferta szczepień dla tej grupy wiekowej. Jednak już teraz chętni do szczepienia mogą otrzymywać szczepionki na życzenie i za zgodą rodziców w gabinetach lekarskich.

REKLAMA

Obaj producenci dysponują wystarczającą liczbą dawek szczepionki mRNA, aby móc zaoferować ją wszystkim z około 4,5 mln dwunasto- i siedemnastolatków w Niemczech – napisano w decyzji rządu federalnego i rządów krajów związkowych.

Ministrowie omijają w ten sposób Stałą Komisję ds. Szczepień (STIKO), która do tej pory nie zalecała szczepień dla młodzieży w ogóle, lecz ograniczała je do przypadków osób w grupach wysokiego ryzyka. Jednocześnie nie odradzała jednak wprost szczepień.

Konferencja ministrów zdecydowała także, że osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby będą mogły otrzymać trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Od września trzecie szczepienia będą oferowane w domach opieki i innych instytucjach, w których przebywają osoby wymagające szczególnej opieki.

Trzecia dawka powinna być podana najwcześniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszej serii szczepień.

Na początek będą brane pod uwagę osoby w bardzo podeszłym wieku, pacjenci wymagający opieki oraz pacjenci z niedoborem odporności. Osoby kwalifikujące się do szczepienia mieszkające w domu powinny otrzymać propozycję szczepienia przypominającego od swojego lekarza prowadzącego.

Obecnie w Niemczech co najmniej jedną dawkę otrzymało około 62 proc. mieszkańców, a 52 proc. jest w pełni zaszczepionych. Wśród osób poniżej 18. roku życia około 20 proc. dostało co najmniej jedną dawkę, a mniej niż 10 proc. ma pełną ochronę poszczepienną.

Cessak: „Antyszczepionkowcy nas nie powstrzymają!” Grzegorz Braun ujawnił na co wydał zgodę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Źródło: pap

REKLAMA